Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy często postrzegają zysk, jako główny czynnik sukcesu firmy. Równie istotnym wskaźnikiem funkcjonowania na rynku jest płynność finansowa. Tracąc płynność, firma wkracza na równię pochyłą. Czym jest płynność finansowa, dlaczego jest ważna i kiedy przedsiębiorstwo najczęściej ją traci?
Czym jest płynność finansowa?
Płynnością finansową firmy nazywamy zdolność podmiotu do regulowania wymagalnych zobowiązań, których termin zapłaty nie przekracza 1 roku. Dokonując oceny kondycji finansowej przedsiębiorcy, płynność finansowa jest podstawowym elementem do wnikliwej analizy.
Składowymi płynności finansowej są:
spłata należności
pokrycie wierzytelności
regulacja płatności ZUS i US
wynagrodzenie dla pracowników
zapłata dostawcom za usługi i towary
zaopatrzenie w niezbędne produkty i usługi
Zarządzanie płynnością finansową - źródła danych:
Bilans – informacje dotyczące źródeł finasowania przedsiębiorstwa (pasywa) oraz jego składników majątku (aktywa). Sporządzony bilans zawiera określoną datę - zamknięcia ksiąg rachunkowych lub inny dzień bilansowy. Dokument jest wymagany we wszystkich firmach prowadzących pełną rachunkowość. Rachunek zysków i strat, nazywany rachunkiem wyników - wraz z bilansem stanowi najważniejszą składową sprawozdania finansowego. Najczęściej stosowaną praktyką jest sporządzanie rachunku zysku i strat raz do roku. Do wewnętrznych potrzeb firmy rachunek zysków i strat może być przygotowywany częściej. Rachunek przepływów pieniężnych (ang.) cash flow – to kolejny z elementów sprawozdania finansowego, którego celem jest prezentacja pomiaru wyniku finansowego działalności firmy, w określonym czasie. Dokument stanowi wyjaśnienie źródeł zwiększenia lub zmniejszenia środków pieniężnych uwzględnionych w bilansie.
Dlaczego płynność finansowa jest ważna?
Utrzymanie wskaźnika płynności finansowej na optymalnym poziomie wpływa na jakość relacji biznesowych. Przedsiębiorcy wybierają do współpracy rzetelne firmy, wybór minimalizuje ryzyko wystąpienia komplikacji związanych z nieterminowym regulowaniem należności lub brakiem zapłaty. Firma posiadająca płynność finansową dysponuje kapitałem, dzięki któremu może w terminie wypłacać pensje dla pracowników oraz pokrywać koszty wymagalnych zobowiązań i płatności. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość uzyskania finansowania i realizacji inwestycji.
Na czym polega utrata płynności finansowej?
Brak środków uniemożliwiający opłatę wymagalnych zobowiązań na czas, świadczy o początkach utraty płynności finansowej. Krótkotrwałe problemy z płynnością finansową mogą w konsekwencji doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa. Efektem utraty płynności jest pogorszenie sytuacji rynkowej. Następuje ograniczenie poziomu zaufania i wiarygodności wśród kontrahentów. Znacznie bezpieczniej jest udzielić kredytu kupieckiego firmie, która posiada wysoki poziom wypłacalności, nie widnieje w rejestrach długów oraz ma pozytywne opinie. Analizę wszystkich wymienionych czynników umożliwia raport wiarygodności kontrahenta. Kiedy spłata długów staje się priorytetem przedsiębiorstwo niejednokrotnie traci szanse na rozwój i inwestycje. Rosnące odsetki zwiększają koszty prowadzenia działalności. Chwilowa utrata płynności finansowej może prowadzić do niewypłacalności przedsiębiorstwa.
5 kluczowych powodów utraty płynności finansowej
Na utratę płynności finansowej wpływa wiele czynników, kryzysy gospodarcze, brak procesów do zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie, opóźnienia w spłatach należności, brak planu w przypadku braku wpłat za faktury, pojawienie się silnej konkurencji i nieweryfikowanie kontrahentów, z którymi zamierzamy podpisać umowę współpracy czy dostawców, z którymi już współpracujemy.
- Katarzyna Rogalska, specjalista ds. płynności finansowej w inBillo
W ubiegłym roku właściciele polskich firm złożyli 173 tys. wniosków o zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ilość zamykanych firm wzrosła o 20% w odniesieniu do roku 2020. Aktualnie 3 z 5 przedsiębiorstw nie otrzymuje zapłaty w ustalonym terminie. Wprowadzenie Polskiego Ładu, było kolejnym utrudnieniem dla polskich przedsiębiorców. Trwająca wojna na Ukrainie powoduje eskalację problemu utraty płynności finansowej. Warto zauważyć, że zagrożeniem dla płynności finansowej firmy nie zawsze jest przedsiębiorstwo, z którym dotychczas nie współpracowaliśmy. Mimo długoletniej, udanej relacji biznesowej, sytuacja finansowa może ulegać zmianom, dlatego warto prowadzić systematyczny monitoring kluczowych kontrahentów.
- Katarzyna Rogalska
Jak mierzyć zagrożenie utratą płynności finansowej?
Podstawowe wskaźniki do mierzenia płynności finansowej:
Pomiar płynności bieżącej - umożliwia weryfikację, czy posiadane zasoby pozwalają na zaspokojenie bieżących zobowiązań. Weryfikacja płynności szybkiej - zasoby gotówki i jej bezpośrednie zamienniki. Płynność natychmiastowa – stopień, w jakim firma jest przygotowana do regulowania płatności za pomocą gotówki. Wskaźnik ten nie jest kluczowy w ocenie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Czy można automatycznie zmierzyć zagrożenie utraty płynności finansowej? Tak, można. Z pomocą przychodzą algorytmy AI. Chcąc uzyskać szybką analizę sytuacji finansowej wybranej firmy, można przyspieszyć proces weryfikacji, jednocześnie rozszerzając zakres danych o opinie w Internecie, rejestry długów, czy prognozę finansową przedsiębiorstwa. Ocena punktowa w prosty sposób obrazuje aktualną sytuację finansową wybranej firmy.