Koncepcja blockchain zrodziła się w 2008 roku i dotychczas kojarzona była głównie ze światem kryptowalut. Ta nowoczesna technologia przechowywania i przesyłania informacji, gwarantująca przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji, dynamicznie się jednak rozwija i już od dawna jej zastosowanie wykracza daleko poza wirtualne waluty. Blockchain coraz częściej sprawdza się w działalności przedsiębiorstw w wielu branżach, a możliwości wykorzystania blockchain w firmach są bardzo zróżnicowane. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej technologii blockchain w przedsiębiorstwach.
Blockchain i oferowane przez tę technologię możliwości, są przedmiotem zainteresowania wielu sektorów, takich jak finanse, ubezpieczenia, zdrowie, czy energetyka. Oczywiście wdrożenie tej innowacji do codziennych aktywności Twojej firmy może wydawać się trudne, ponieważ sama koncepcja blockchain bywa często niesłusznie postrzegana jako nieprzejrzysta i trudna do zrozumienia. Jednak jej zastosowanie stanowi dla firm źródło wielu korzyści. Zanim omówimy najważniejsze z nich, warto przypomnieć sobie definicję blockchain.
Koncepcja blockchain
Nazwę „blockchain” można przetłumaczyć po prostu jako „łańcuch bloków”. To bez wątpienia jedna z najważniejszych innowacji technologicznych ostatnich lat. To nowoczesna technologia przechowywania i przesyłania informacji, działająca bez centralnego organu kontrolnego i gwarantująca przejrzystość i bezpieczeństwo danych dzięki walidacji transakcji przez węzły sieci.
Blockchain umożliwia przechowywanie i przesyłanie danych we w pełni bezpieczny sposób. Rejestr jest niezmienny, a wszystkie przechowywane w nim informacje są oznaczone i podpisane. Dane dostępne w blockchain udostępnianie są wybranej grupie uczestników, bez pośrednika (np. banku w przypadku branży finansowej), dzięki czemu każda osoba posiadająca dostęp, może sprawdzić ich ważność i integralność. W tym systemie unika się oszustw i manipulacji danymi, ponieważ informacji nie można zmienić bez zgody kworum uprawnionych stron. Innymi słowy, księgę blockchain można udostępniać, ale nie można jej edytować. Dla przedsiębiorstw blockchain to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa danych, ale również szansa na sprawniejsze zarządzanie środkami finansowymi i minimalizacja ryzyka zatoru płatniczego.
Blockchain: jakie ma zastosowania w biznesie?
Oczekuje się, że wykorzystanie technologii blockchain gwałtownie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Ta przełomowa technologia jest postrzegana jako szansa na usprawnienie wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa istniejących procesów biznesowych. Od produkcji po opiekę zdrowotną, blockchain rozwiązuje szereg złożonych problemów biznesowych, z którymi borykają się dziś firmy. Wbrew pozorom blockchain jest rozwiązaniem, dostępnym dla wszystkich firm, niezależnie od struktury i wielkości. Oto kilka rozwiązań, które są dostępne dla prawie każdej firmy:
ZABEZPIECZENIE TRANSAKCJI
Zdecentralizowanie blockchain zapewnia bezpieczeństwo przechowywania i wymiany danych zapisanych w historii. Ponieważ wszyscy użytkownicy posiadają kopię każdej transakcji, ryzyko cyberataku jest znacznie mniejsze. Ponadto, takie zabezpieczenie transakcji pozwala również małym i średnim firmom nienotowanym na giełdzie wyobrazić sobie nowy sposób zarządzania swoim akcjonariatem.
PRZYSPIESZENIE TRANSAKCJI
Wiele zawieranych umów wymaga zaangażowania pośredników lub zaufanych stron trzecich, którzy często spowalniają i komplikują procesy transakcyjne. Blockchain umożliwia jednak tworzenie tak zwanych inteligentnych kontraktów, czy też smart kontraktów, które eliminują ten problem. Są to programy działające w łańcuchu bloków, które uruchamiają się samodzielnie po spełnieniu określonych warunków. Ubezpieczyciel AXA stał się jednym z pionierów w tej dziedzinie, wdrażając ofertę dla pasażerów ubezpieczonych od opóźnienia lotniczego. Ubezpieczyciel wprowadził do oferty inteligentny kontrakt, który bez ingerencji człowieka automatycznie zwraca pasażerom środki w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu.
UWIERZYTELNIANIE DOKUMENTÓW
Odporny na manipulacje cyfrowy rejestr blockchain może być doskonałym narzędziem do efektywnego zarządzania danymi i oficjalnymi dokumentami. Oto kilka możliwych zastosowań:
- szybsze transakcje nieruchomościami,
- klasyfikacja tytułów własności,
- przechowywanie oryginalnych dokumentów,
- weryfikacja autentyczności dyplomów, aktów stanu cywilnego, czy deklaracji podatkowych.
Wszystkie te działania nie stanowią żadnego problemu w technologii blockchain w przedsiębiorstwach. Dzięki temu firmy unikają kosztownych błędów i opóźnień.
ZARZĄDZANIE ŁAŃCUCHEM DOSTAW
Blockchain w sektorze rolno-spożywczym, umożliwia firmom uzyskanie pełnego wglądu w ich łańcuch dostaw. Od producenta, po etap dostawy do sklepu, wszystkie dane są na bieżąco rejestrowane i skutecznie zabezpieczone przed manipulacjami. Dzięki temu klienci czerpią korzyści z pełnej przejrzystości produktów, które zamierzają kupić, a firmy zyskują lepszą identyfikowalność i budują zaufanie wśród konsumentów. Dobry przykład to singapurska firma VeChain, która ułatwia producentom udostępnianie danych na temat produktów sprzedawcom i konsumentom.
WERYFIKACJA RZETELNOŚCI PARTNERA BIZNESOWEGO
Zaufanie między stronami prowadzącymi wspólne interesy to podstawa każdego biznesu. Blockchain, poprzez dostarczanie wiarygodnych i współdzielonych danych, umożliwia dokonanie oceny wiarygodności partnera biznesowego. Narzędzia tworzone na podstawie nowoczesnych technologii w zaledwie kilka sekund mogą przeanalizować potencjalnego kontrahenta i ocenić bezpieczeństwo oraz szansę na powodzenie wspólnego przedsięwzięcia. Stanowi to ważny sposób na zabezpieczenie przychodów firmy. W InBillo wykorzystujemy w tym celu platformę DMSales.com, firmy która dostarcza między innymi informacji na temat sytuacji potencjalnego partnera biznesowego.
Blockchain dla przedsiębiorstw
Blockchain to coś więcej niż zwykła innowacja technologiczna. Ta bezpieczna, niezawodna i przejrzysta koncepcja obiecuje wiele zmian w nadchodzących latach, zarówno w dziedzinie gospodarczej, politycznej, jak i społecznej. W najbliższych latach każdy sektor zależny od budowania zaufania biznesowego wśród swoich klientów, partnerów czy dostawców ma szansę usprawnić swoją działalność dzięki wdrożeniu rozwiązań blockchain.