Brak płynności finansowej blokuje rozwój przedsiębiorstw na całym świecie. W większości przypadków za złą kondycję finansową firmy odpowiadają nieuregulowane przez kontrahentów płatności. Na brak płynności szczególnie narażone są małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy nie zawsze dysponują narzędziami umożliwiającymi weryfikację partnerów biznesowych i ich kondycji finansowej. Czy można zapobiec temu zjawisku? Rozwiązaniem może okazać się pozytywny portfel wierzytelności.
"Na opóźnione płatności w III kwartale 2021 roku skarży się 35% ankietowanych1wśród małych i średnich przedsiębiorstw". - Badanie zrealizowane dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Problem zatorów płatniczych nie jest nowym zjawiskiem. Dzięki tworzeniu portfeli wierzytelności można jednak takiej sytuacji zapobiegać i skutecznie zarządzać wszystkimi wierzytelnościami. Firmy, które nie współpracują na stałe z kancelarią prawną lub nie zatrudniają wyspecjalizowanego pracownika w zakresie dochodzenia należności, mogą powierzyć to zadanie podmiotom wyspecjalizowanym, a tym samym uniknąć zatorów płatniczych. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest opisywany portfel wierzytelności.
Pozytywny portfel wierzytelności
Portfelem wierzytelności nazywamy pewne zestawienie danych, prezentujące wierzytelności firmy. Zazwyczaj tego typu informacje zawarte są w odpowiednio przygotowanej bazie danych, tabelach lub arkuszach kalkulacyjnych. W przeciwieństwie do długu, który stanowi tylko zobowiązanie leżące po stronie dłużnika, wierzytelności, jako prawo majątkowe mogą podlegać sprzedaży, czyli cesji na rzecz innych podmiotów. Klikając w link można znaleźć szczegółową odpowiedź na pytanie: co to jest portfel wierzytelności?
Wyróżniamy dwa rodzaje portfeli wierzytelności. Negatywne portfele wierzytelności to zestawienie wszystkich wierzytelności przeterminowanych, natomiast pozytywne portfele zawierają informacje o wierzytelnościach, które nie uległy jeszcze przeterminowaniu. Im właśnie przyjrzymy się w niniejszym artykule.
Faktury nieprzeterminowane w portfelu wierzytelności
Podstawowym składnikiem zalecanego portfela wierzytelności są faktury nieprzeterminowane, czyli takie, których termin płatności jeszcze nie minął. Dzięki zbudowanemu zestawieniu tego typu wierzytelności firmy mają możliwość skorzystania między innymi z usług faktoringu, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wyspecjalizowane firmy nabywają za gotówkę od przedsiębiorstw faktury z odroczonym terminem płatności, umożliwiający przedsiębiorstwu otrzymanie środków finansowych niemal natychmiast po zakończeniu świadczenia usługi lub zamknięciu sprzedaży2.
Cash flow, czyli, innymi słowy, płynność finansowa to podstawa prowadzenia działalności, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Tworząc pozytywny portfel wierzytelności, w którym zgromadzone są nieprzeterminowane faktury, firmy mają możliwość dokonania ich zmiany na gotówkę, a tym samym pozyskania środków, dzięki którym mogą sfinansować swoją bieżącą działalność i poprawić swój cash flow.
Portfel wierzytelności a środki trwałe
Firmy wykorzystują różnego rodzaju składniki majątku do prowadzenia działalności. Niektóre z nich mogą stanowić bezpośredni koszt, jednak część z nich stanowi środki trwałe przedsiębiorstwa. Do środków trwałych zaliczyć można między innymi nieruchomości, środki transportu, czy maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia. Cechą charakterystyczną dla środków trwałych jest fakt, iż podlegają zużyciu zarówno fizycznemu, jak i ekonomicznemu. Z tego powodu zmniejsza się ich wartość. Zjawisko to nazywane jest umorzeniem środków trwałych. Ponadto środki trwałe podlegają również amortyzacji, która stanowi koszt ich zużycia w toku prowadzonej działalności.
Racjonalne wykorzystanie środków trwałych jest warunkiem efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Ich finansowanie stanowi bowiem istotne obciążenie dla przedsiębiorstwa. Rekomendowanym rozwiązaniem jest zatem umieszczenie środków trwałych w portfelu wierzytelności, aby móc efektywnie nimi zarządzać3.
Kluczowy jest odpowiedni dobór kontrahentów
Za utratę płynności finansowej przedsiębiorstw często odpowiada niewłaściwy dobór kontrahentów. Kłopoty finansowe partnera biznesowego mogą stać się bowiem problemem Twojej firmy, jeżeli nie zweryfikujesz jego sytuacji ekonomicznej przed nawiązaniem współpracy. Dotychczas stosowane, tradycyjne metody weryfikacji charakteryzowały się ręcznym, żmudnym procesem, podczas którego łatwo można było przeoczyć istotne informacje.
Obecnie firmy mają do dyspozycji narzędzia, umożliwiające im dokonanie weryfikacji partnera biznesowego, w taki sposób, w jaki banki sprawdzają kredytobiorców przed udzieleniem pożyczki. W InBillo wykorzystujemy w tym celu z dane pozyskiwane przez algorytm, z dostępnych rejestrów. Tego typu rozwiązania pozwalają zbadać wiarygodność kontrahenta oraz ocenić jego przyszłą sytuację biznesową. Automatyczna analiza danych oszczędza Twój czas i dostarcza wiedzy, dzięki której możesz nawiązywać relacje biznesowe i pozyskiwać klientów bez obaw o utratę płynności finansowej.
1 https://www.egospodarka.pl/171447,Firmy-w-lepszej-kondycji-choc-opoznione-platnosci-bez-zmian,1,39,1.html
2 https://mfiles.pl/pl/index.php/Faktoring
3 https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/2938/Rachunkowosc_finansowa_2009.pdf?sequence=8&isAllowed=y