Z artykułu dowiesz się czym jest moralność płatnicza i dlaczego weryfikacja kontrahenta pod kątem finansowym powinna być ważna dla każdego przedsiębiorcy, a także co jest zawarte w sekcji „Moralność płatnicza” raportu inBillo.
Pewnie zastanawiasz się jaki powinien być Twój pierwszy krok przed podjęciem współpracy z nowym podmiotem - oczywiście jest to jego weryfikacja. Aby usprawnić proces wyszukiwania danych, a co za tym idzie zaoszczędzić Twój czas, nasz zespół stworzył raport ekonomiczno-rynkowy inBillo. Specjalistyczny algorytm przeanalizuje dla ciebie dane na temat sytuacji finansowej potencjalnego partnera biznesowego, a Ty znajdziesz je w jednej z sekcji raportu zwanej „Moralność płatnicza”.
1. Co to jest moralność płatnicza?
Moralność płatnicza (z ang. Payment Moralisty Index, czyli PMI), jest rozumiana jako zdolność kontrahentów lub całej branży do regulowania swoich zobowiązań w terminie. Jej znaczenie jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw udzielających kredytu kupieckiego, ponieważ umożliwia poznanie zachowań płatniczych potencjalnych partnerów biznesowych. Główną przyczyna powstawania zatorów płatniczych w małych i średnich przedsiębiorstwach, są nieterminowe płatności kontrahentów. Według badania „Impulsy i bariery finansowe w rozwoju MSP” przeprowadzonego przez IMAS International w grudniu 2021 r. aż 56,3% wskazało opóźnienie w płatnościach jako największą barierę finansową w rozwoju ich działaności gospodarczej.
2. Co zawiera sekcja moralność płatnicza?
W sekcji „Moralność płatnicza” raportuinBilloznajdziesz dane, które pozwolą Ci ocenić sytuacje finansową Twojego kontrahenta. Warto zwrócić uwagę na liczbę wpisów w rejestrach długów, a także kwotę zaległości. Zweryfikowanie tych informacji pozwoli przedsiębiorcy na podjęcie odpowiedniej decyzji biznesowej, a także uchronić się przed współpraca z niewypłacalnym podmiotem. Jak wskazują wyniki wspomnianego wyżej badania prawie 1/4 przedsiębiorców nie ma wiedzy o sytuacji finansowej swoich kontrahentów.
W podanej sekcji znajdziesz dane i informacje w zakresie:
Likwidacja danego przedsiębiorstwa
Upadłość
Zaległości w płatnościach, rozumiane jako długi
Wpisy w Krajowym Rejestrze Zadłużonych
Wierzytelności zagrożone
Liczba wpisów w rejestrach długów
Liczba zweryfikowanych dotacji z UE, wraz z nazwą oraz wartością projektu na który firma dostała dotację
Informacja o wygranych przetargach
Liczba oraz kwota otrzymanej pomocy publicznej w sumie. Natomiast poniżej w tabelce są zawarte informacje tj. Nazwa podmiotu udzielającego pomoc, data oraz forma udzielenia pomocy, a także jej wartość. Widzimy tutaj rownież oś czasu, gdzie po najechaniu na zaznaczony punkt, wyświetla się informacja dotycząca zdarzenia.
3. Dlaczego warto weryfikować kontrahenta pod kątem finansowym?
Odroczona płatność jest bardzo popularną formą wymiany handlowej. Niestety 20% przedsiębiorców którzy czekają na uiszczenie opłaty od kontrahenta, sami są z tego powodu zmuszeni do wstrzymania płatności innym podmiotom. Przez to w oczach potencjalnych kontrahentów tracą na wartości jako partner biznesowy. Niestety nie wpływa to dobrze na rozwój firmy, a wręcz przeciwnie - powoduje zahamowanie rozwoju. Nieregulowanie płatności w terminie przyczynia się do powstawania zatorów płatniczych oraz utraty płynności finansowej.
Jeżeli chcesz uniknąć podjęcia transakcji z nierzetelnymi, a przede wszystkim niewypłacalnymi podmiotami skorzystaj z raportu inBillo i zabezpiecz się przed podjęciem ryzykownej współpracy. W raporcie znajdziesz również punktową ocenę wiarygodności kontrahenta, która wskażę ci poziom ryzyka związanego ze współpracą z weryfikowanym podmiotem. Jeżeli wynik będzie mieścił się w przedziale 90-100 możesz być pewny, że twój kontrahent jest podmiotem godnym zaufania i nie ma przeciwwskazań np. w postaci nieterminowych płatności, do podjęcia z nim współpracy.