Z artukułu dowiesz się czym jest CRBR, kto musi zgłosić beneficjenta rzeczywistego oraz jakie dane podlegają zgłoszeniu do rejestru. A także kim jest beneficjen rzeczywisty i dlaczego przedsiębiory muszą weryfikować jego tożsamość.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - co to jest?
CRBR, czyli Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to system teleinformatyczny, który gromadzi i przetwarza dane o beneficjentach rzeczywistych. Został utworzony 13 października 2019 r., a osobą odpowiedzialną za sprawy z nim związane jest minister właściwy do spraw finansów publicznych. Wszystkie informacje zawarte w rejestrze beneficjentów rzeczywistych, są udostępniane bezpłatnie. Celem jego powstania jest kontrola tożsamości osób w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa oraz przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Kim jest beneficjent rzeczywisty?
Definicja beneficjenta rzeczywistego jest zawarta w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Wskazuje ona, że beneficjentem rzeczywistym jest:
Każda osoba fizyczna, która sprawuje bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad klientem poprzez posiadane uprawniena, wynikające z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta lub
w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna;
Osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem spółki i posiada więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej spółki;
Osoba fizyczna posiadająca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki;
Osoba fizyczna sprawująca kontrole nad spółką, której przysługuje prawo własności o łącznej wartości większej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji lub przysługuje jej więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym;
Zajmuje wyższe stanowisko kierownicze w organach spółki, gdzie nie ma możliwości ustalenia lub powstają wątpliwości co do określenia tożsamości innych beneficjentów rzeczywistych oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy.
Kto musi zgłaszać informacje o beneficjentach rzeczywistych?
Art. 58 wskazuje szereg podmiotów obowiązanych do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych i są to:
Spółki jawne,
Spółki komandytowe,
Spółki komandytowo- akcyjne,
Proste spółki akcyjne,
Spółki partnerskie,
Spółki europejskie.
Jakie informacje podlegają zgłoszeniu?
Każdy podmiot obowiązany musi zgłosić do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dane identyfikacyjne spółki oraz beneficjenta rzeczywistego. Podmiot zgłaszający, składa również oświadczenie o prawdziwości przekazywanych danych.
Każdy przedsiębiorca na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu jest zobowiązany do stosowania wobec potencjalnych partnerów biznesowych określonych środków bezpieczeństwa finansowego.
Jednym z nich jest identyfikacja działalności gospodarczej kontrahenta oraz weryfikacja jego tożsamości, a także identyfikacja beneficjenta rzeczywistego tejże działaności.
Aby ułatwić przedsiębiorcom weryfikację podmiotów został stworzony raport ekonomiczno-rynkowy inBillo. Specjalistyczny algorytm przeanalizuje dane z wielu źródeł i przedstawi wszystkie potrzebne informacje w jednym zestawieniu.Dzięki skorzystaniu z tego rozwiązania przedsiębiorca nie będzie musiał samodzielnie wyszukiwać informacji i tracić na to wiele czasu. Dane na temat beneficjentów rzeczywistych, są w raporcie przedstawione w sekcji „dojrzałość organizacyjna”.
Przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do weryfikacji kontrahenta i nie robią tego, są narażeni na kary administracyjne. Ponadto może na nich zostać nałożona kara pieniężną w wysokości, nawet do 1 000 000 zł.
Jak widzisz weryfikacja kontrahenta jest bardzo ważna, aby zabezpieczyć się przed dotkliwymi karami administracyjnymi oraz karnymi, a także utratą dobrego wizerunku w oczach potencjalnych partnerów biznesowych. Dzięki sprawdzeniu kontrahenta z inBillo unikniesz współpracy z nierzetelnym oraz niewypłacalnym podmiotem. Taka współpraca mogłaby spowodować powstanie zatoru płatniczego w twojej firmie oraz zatrzymać płynność finansową. Skorzystaj z raportu inBillo i zabezpiecz się przed negatywnymi skutkami współpracy z nierzetelnym kontrahentem.