W artykule znajdziesz informacje na temat KRZ, czyli Krajowego Rejestru Zadłużonych. Dowiesz się o jakich podmiotach są ujawniane informacje w rejestrze oraz w jaki sposób sprawdzisz w nim dłużnika.
Krajowy Rejestr Zadłużonych jest systemem teleinformatycznym prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości. Jest o rejestr jawny oraz bezpłatny, a wszystkie dane do niego wpisywane są dostępne dla każdego użytkownika. Jest prowadzony na podstawie ustawy z dnia 6.12.2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdziesz informacje o prowadzonych postępowaniach upadłościowych, restrukturyzacyjnych, likwidacyjnych, a także informacje wobec kogo umorzono postępowanie egzekucyjne. Znajdziesz tu również informacje dotyczące składu i stanu masy upadłości, to znaczy o majątku danej osoby.
2. Jakie podmioty są wpisywane do KRZ?
W Rejestrze Zadłużonych są ujawniane informacje o:
Osobach fizycznych, prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędącymi osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których są lub były prowadzone postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe oraz postępowania w sprawach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej
Osobach fizycznych oraz podmiotach wobec których była prowadzona egzekucja sądowa lub administracyjna i została ona umorzona z powodu jej bezskuteczności
Osobach fizycznych wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych oraz egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zalegających ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące
3. Jakie portale działają w ramach KRZ?
W Krajowym Rejestrze Zadłużonych możemy skorzystać z:
Portalu Publicznego – Jest to portal bezpłatny, gdzie każdy bez potrzeby zalogowania może przejrzeć obwieszczenia oraz wyszukać informacje o m.in. doradcach restrukturyzacyjnych, osobach wobec których toczy się egzekucja świadczen alimentacyjnych lub swiadczen należności, podmiotach wobec których była prowadzona egzekucja sądowa.
Portalu Użytkowników Zalogowanych – W ramach którego po zalogowaniu można składać wnioski i pisma procesowe w postępowaniach restrukturyzacyjnych, upadłościowych, a także postępowaniach w sprawie orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, można również przeglądać akta tych postępowań oraz odbierać korespondencję związaną z tymi postępowaniami
Portalu Użytkowników Branżowych - Jest to portal przeznaczony dla syndyków, nadzorców oraz dla zarządców, którzy wykonują czynności w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych
Rejestru dla Organów Administarcji Publicznej – Rejestr jest przeznaczony dla organów zobowiązanych do zamieszczania w Krajowym Rejestrze Zadłużonych informacji m.in. o osobach oraz podmiotach wobec których była prowadzona egzekucja sądowa lub administracyjna oraz osobach wobec których toczy się egzekucja świadczen alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu pastwa. Informacje w rejestrze są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Po kliknięciu w zakładkę o nazwie ”Portal Publiczny” przechodzimy do strony KRZ, gdzie mamy możliwość skorzystania ze wskazanych usług oraz informacji. W zależności jakich danych potrzebujemy, należy kliknąć w wybraną zakładkę.
Załóżmy, że chcemy sprawdzić czy wobec danego podmiotu nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe, więc w tym celu wchodzimy w zakładkę “Wyszukiwanie podmiotów i przeglądanie postępowań”, aby przejść do wyszukiwarki.
W celu wyszukania interesującego nas podmiotu należy wpisać numer KRS, NIP lub nazwę podmiotu w przeznaczone do tego pole.
5. Dlaczego warto weryfikować kontrahenta przed podjęciem z nim współpracy?
Weryfikacja kontrahenta przed podjęciem z nim współpracy jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, wynikającym z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W celu zachowania należytej staranności w procesie weryfikacji należy nie tylko sprawdzić wpisy w rejestrze dłużników, ale również informacje takie jak: wpisy na listy sankcyjne, ostrzeżenia KNF, fizyczny adres rejestrowy, beneficjentów rzeczywistych i inne osoby wchodzące w skład zarządu oraz czy dany podmiot jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jeżeli chciałbyś samodzielnie wyszukać podane informacje, musiałbyś poświęcić na to wiele czasu oraz wiedzieć w jakich źródłach/rejestrach ich szukać, a niestety nadal nie miałbyś pewności co do ich poprawności. W celu usprawnienia tego procesu został stworzonyraport ekonomiczno – rynkowy inBillo. Specjalistyczny algorytm przeanalizuje dla ciebie dane z wielu źródeł i przedstawi je zebrane w jednym raporcie w max. 10 min. Współpracując z nowym, nieznanym dotąd podmiotem podejmujesz ryzyko finansowe, a także wizerunkowe. Aby się przed tym zabezpieczyć należy sprawdzić kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy.