Każdy przedsiębiorca podejmując współpracę z nowym kontrahentem potrzebuje sprawdzonych informacji na jego temat. Jest to bardzo ważne ze względu na ryzyko współpracy z nieuczciwym podmiotem. Weryfikując przedsiębiorstwo sprawdź informacje takie jak: sprawozdania finansowe, wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych oraz czy dana firma w ogóle istnieje. Dzięki temu unikniesz współpracy z nierzetelnym, a przede wszystkim nieuczciwym kontrahentem. Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których weryfikacja kontrahentów jest istotna.
Spis treści:
1. Ryzyko utraty płynności finansowej
Weryfikacja kontrahenta to pierwsze, co musisz zrobić przed podpisaniem z nim umowy. Pamiętaj, aby dołożyć należytej staranności w procesie weryfikacji potencjalnego kontrahenta. Jest to bardzo, ważne ze względu na ryzyko podjęcia współpracy z nieuczciwą firmą. Zawierając umowę bez sprawdzenia rzetelności potencjalnego partnera biznesowego, narażasz się na utratę płynności finansowej. Jeżeli interesujący cię podmiot został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, nie warto podejmować z nim współpracy. Sprawdzenie kontrahenta pod kątem wypłacalności ma ogromne znaczenie dla przyszłości finansowej Twojego przedsiębiorstwa. Aby sprawdzić kontrahenta zarejestrowanego jako np. spółka prawa handlowego, komandytowa, akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musisz zajrzeć do KRS-u. Krajowy Rejestr Sądowy pozwoli ci na sprawdzenie podstawowych informacji na temat weryfikowanego podmiotu. Aby znaleźć dane podstawowe na temat jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wspólników spółek cywilnych zajrzyj do CEIDG.
Co to jest płynność finansowa?
Płynność finansowa potencjalnych partnerów biznesowych, oznacza ich zdolność do spłacania zobowiązań w terminie. Mogą to być zarówno zobowiązania finansowe wobec pracowników, takie jak wynagrodzenia, oraz opłaty za dane usługi lub towary. Płynność finansowa bezpośrednio wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że opóźnienia w płatnościach negatywnie wpływają na ocenę danego podmiotu przez potencjalnego kontrahenta. Jeżeli dany podmiot utracił płynność finansową to znaczy, że jest niewypłacalny, a współpraca z nim może przynieść więcej straty, niż korzyści.
2. Czasowy zator płatniczy
Dokonując weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego, uzyskasz o nim wiele cennych informacji. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na dane związane z finansami oraz na adres pod jakim firma jest zarejestrowana. Podejmowanie współpracy z działalnością gospodarczą, która jest zadłużona, może doprowadzić do zatoru płatniczego w Twojej firmie. W celu weryfikacji kontrahenta, możesz skorzystać z ogólnodostępnych źródeł takich jak: Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowy Rejestr Sądowy. Jednak wiąże się to z ręcznym wyszukiwaniem informacji i traceniem czasu na ich znalezienie. Niestety w takich rejestrach znajdziesz tylko podstawowe informacje na temat twojego kontrahenta. Za dane na temat sytuacji finansowej, potencjalnego partnera biznesowego będziesz musiał zapłacić. Informacji na ten temat powinieneś szukać w komercyjnych rejestrach dłużników, czyli Biurach Informacji Gospodarczej. Do takich należą między innymi Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. We wskazanych rejestrach sprawdzisz również, czy dany podmiot nie ma zadłużenia w Urzędzie Skarbowym lub w ZUS-ie. W przypadku spółek kapitałowych, kluczowym jest aby sprawdzić wysokość kapitału zakładowego, która przedstawia maksymalną kwotę odpowiedzialności za zobowiązania. Jeżeli zależy ci na czasie oraz chcesz dokonać szybkiej weryfikacji kontrahenta możesz skorzystać z raportów dostępnych na rynku np. z inBillo.
3. Ryzyko naruszenia norm prawnych
Dokonując weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego, uzyskasz o nim wiele cennych informacji. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na dane związane z finansami oraz na adres pod jakim firma jest zarejestrowana. Podejmowanie współpracy z działalnością gospodarczą, która jest zadłużona, może doprowadzić do zatoru płatniczego w Twojej firmie. W celu weryfikacji kontrahenta, możesz skorzystać z ogólnodostępnych źródeł takich jak : Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowy Rejestr Sądowy. Jednak wiąże się to z ręcznym wyszukiwaniem informacji i traceniem czasu na ich znalezienie. Niestety w takich rejestrach znajdziesz tylko podstawowe informacje na temat twojego kontrahenta. Za dane na temat sytuacji finansowej, potencjalnego partnera biznesowego będziesz musiał zapłacić. Informacji na ten temat powinieneś szukać w komercyjnych rejestrach dłużników, czyli Biurach Informacji Gospodarczej. Do takich należą między innymi Biuro Informacji Gospodarczej Infomonitor oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. We wskazanych rejestrach sprawdzisz również, czy dany podmiot nie ma zadłużenia w Urzędzie Skarbowym lub w ZUS-ie. W przypadku spółek kapitałowych, kluczowym jest aby sprawdzić wysokość kapitału zakładowego, która przedstawia maksymalną kwotę odpowiedzialności za zobowiązania. Jeżeli zależy ci na czasie oraz chcesz dokonać szybkiej weryfikacji kontrahenta możesz skorzystać z raportów dostępnych na rynku np. z inBillo.
4. Ryzyko naruszenia wizerunku firmy
Podejmowanie współpracy z nieuczciwymi partnerami biznesowymi, może doprowadzić nie tylko do naruszenia norm prawnych, ale również wizerunkowych. Nieostrożnie podjęta decyzja mogłaby szkodliwie wpłynąć na postrzeganie Twojej działalności gospodarczej. Warto zweryfikować, czy na dany podmiot nie są nałożone sankcje lub ostrzeżenia KNF, takie dane znajdziesz w raporcie inBillo. Nie warto ryzykować utraty zaufania na rynku, ponieważ to przyniosłoby trudności w pozyskiwaniu nowych kontrahentów. W konsekwencji negatywnie wpłynęłoby, na wyniki finansowe twojej firmy oraz jej rozwój. Sprawdzenie kontrahenta może się również odbyć przez jego stronę internetową czy posiadane przez podmiot strony w social media (ich wykaz dostępny jest w raporcie inBillo).
5. Zabezpieczane prowadzonych transakcji
Jednym z najczęstszych problemów przedsiębiorców, są nieuczciwi kontrahenci, którzy mają problem z terminową płatnością zaciągniętych zobowiązań. Weryfikacja kontrahentów pod względem wpisu do rejestru vat, ma ogromne znaczenie, jeśli chcesz przeprowadzać bezpieczne transakcje. Ciekawostką jest, że jednym z zadań Ministerstwa Finansów jest zabezpieczenie podatników vat przed uczestnictwem w oszustwach podatkowych. Wykaz podatników vat, pozwoli ci na sprawdzenie, czy dany podmiot jest obecnie czynnym podatnikiem vat. W celu sprawdzenia kontrahenta możesz również złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego. Tym sposobem uzyskasz dane dotyczące rachunków bankowych przypisanych do kontrahenta, informacje czy podmiot składa deklaracje oraz prawidłowo rozlicza podatki, a także czy nie zalega z płatnościami. Pamiętaj, że przed nawiązaniem współpracy warto złożyć do KRS-u wniosek o wydanie zaświadczenia, że potencjalny kontrahent nie widnieje w rejestrze dłużników niewypłacalnych. Nierzetelni kontrahenci są, tam wpisywani na podstawie orzeczenia sądu.
Podsumowanie
Weryfikacja potencjalnych parterów biznesowych jest niezwykle ważna ze względu na minimalizację ryzyka utraty płynności finansowej oraz powstania zatoru płatniczego. Jest to aspekt, którego nie możesz lekceważyć podejmując nową współpracę. Jeśli chcesz być postrzegany jako firma godna zaufania, sam musisz z takimi współpracować. Sprawdzenie kontrahenta to bardzo istotna kwestia, ze względu na zyskanie pewności, co do podejmowania dobrych decyzji biznesowych oraz przeprowadzania bezpiecznych transakcji. Sprawdzić kontrahenta możesz w szybki sposób, a dzięki temu zaoszczędzisz sobie problemów w przyszłości.