Zawieranie transakcji z nowym kontrahentem obciąża ryzykiem twoją firmę. W związku z tym, że takie relacje wpływają na rozwój oraz sytuacje finansową firmy, musisz podejmować rozsądne decyzje zawierając nową relację biznesową. W celu zachowania bezpieczeństwa w biznesie, warto zweryfikować kontrahenta przed podjęciem z nim współpracy. Ważnym jest, aby pamiętać o sprawdzeniu dojrzałości organizacyjnej firmy.
Jak zweryfikować kontrahenta?
Najprostszym oraz najszybszym sposobem na weryfikację kontrahenta jest skorzystanie z gotowego raportu ekonomiczno - rynkowego, jakim jest raportinBillo. Korzystając z odpłatnych usług przedsiębiorstw, które weryfikacją kontrahentów zajmują się na co dzień, masz zapewnienie poprawności informacji. W raporcie znajdziesz między innymi dane podstawowe oraz kontaktowe, sekcje dojrzałość organizacyjna, bilans zysków i strat oraz informacje finansowe. Na podstawie danych zawartych w sekcjach, specjalistyczny algorytm wylicza ocenę wiarygodności kontrahenta. W celu weryfikacji kontrahenta możesz, również skorzystać z bezpłatnych rejestrów, jednak tam nie znajdziesz wszystkich potrzebnych danych w jednym miejscu.
Sekcja dojrzałość organizacyjna - co zawiera?
W sekcji tej znajdziesz zagregowane, aktualne dane rejestrowe, certyfikaty, uzyskane wpisy, uprawnienia oraz informacje na temat sieci powiązań.
W procesie weryfikacji kontrahenta musisz zwrócić uwagę na datę powstania oraz fizyczny adres rejestrowy prowadzenia działalności, ponieważ to potwierdza, czy firma w ogóle istnieje, czy działa aktywnie czy może posiada tylko wirtualne biuro. Jak już masz pewność, że firma aktywnie prowadzi działalność (nie jest zawieszona lub nieaktywna) możesz sprawdzić kto jest jej właścicielem. Ważne, aby zwrócić uwagę na aktualne dane na temat podmiotów powiązanych oraz na temat beneficjentów rzeczywistych (ważne z uwagi na AML, jak i bezpieczenstwo transakcji finansowych). Ma to na celu weryfikacje, czy dany podmiot nie ma żadnego powiązania z krajami z rajów podatkowych. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wprost wymienia listę krajów uważanych za raje podatkowe.
Dzięki sekcji dojrzałość organizacyjna sprawdzisz, czy dany podmiot jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jest to szczególnie ważne ze względu na ryzyko poniesienia odpowiedzialności karno - skarbowej, za współpracę z nierzetelnym kontrahentem. W sytuacji, gdyby podmiot został wykreślony z rejestru VAT w sekcji dojrzałość organizacyjna znalazłbyś o tym informację razem z podstawą wykreślenia.
Bardzo ważną pozycją w tej sekcji jest informacja o zastosowaniu polityki antykorupcyjnej, czyli wdrożeniu polityki AML. Ustawa z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy określa szeroki katalog podmiotów obowiązanych do wdrożenia procedury w przedsiębiorstwie. Zastosowanie tej regulacji ma na celu między innymi zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz obniżenie ryzyka związanego z oszustwami.
Znajdziesz tutaj również sumę pozyskanych dotacji w ramach środków UE, wielkość kapitału zakładowego, liczbę zatrudnionych pracowników, a także formę prowadzenia działalności.
Dlaczego weryfikacja kontrahenta jest ważna?
Weryfikacja kontrahenta powinna być pierwszym krokiem, który podejmujesz przed rozpoczęciem nowej współpracy. Zawieranie transakcji z nierzetelnym podmiotem ma nie tylko konsekwencje ekonomiczne, ale i prawne oraz wizerunkowe. W odniesieniu do konsekwencji ekonomicznych, chodzi o ryzyko powstania zatoru płatniczego w Twoim przedsiębiorstwie, a co za tym idzie ustania płynności finansowej. Jeżeli chcesz uniknąć takich sytuacji pamiętaj o sprawdzeniu kontrahenta pod kątem wypłacalności.