Jest początek 2022 roku i najnowsze statystyki firm windykacyjnych wskazują, iż 85% firm w Polsce ma problem z nieterminowymi płatnościami przez opóźnienia we wpłatach klientów, przez źle udzielony kredyt kupiecki lub płatność odroczoną. Utrzymanie płynności finansowej staje się priorytetem dla tysięcy przedsiębiorców, na której wpływ ma na pewno rządowy program “Polski Ład” i kolejne fale pandemii. Zmieniające się z tygodnia na tydzień warunki gospodarcze, jak choćby inflacja, która w grudniu osiągnęła poziom 8,5% powodują spadek wiarygodności gospodarczej poszczególnych sektorów, które do tej pory wydawały się wiarygodne.
"Tymczasowe problemy z płynnością finansową kontrahentów udawało się wierzycielom zaabsorbować, choć sprawy toczyły się parę lat, a koszty w sumie były niewiele mniejsze, niż to co udało się ostatecznie odzyskać. Przecież taki kontrahent wydawał się być taki rzetelny, dobra relacja, w końcu niejeden biznes był robiony, po prostu wstyd było nie wierzyć." - Tak dokładnie myśli blisko 83% przedsiębiorców polskiego sektora MSP. Tymczasem dziś dostawca domaga się zaliczki, a chwilowo przez zatory pustki na koncie. I jeszcze asystentka zapomniała powiedzieć, że faktura wpadła mailem. I teraz straszą rejestrem długów. Pieniądze zaraz pewnie spłyną, a wizja pielgrzymek po bankach, koszty prowizji oraz obsługi linii i w ogóle całej tej biurokracji jest przerażająca. No, ale chyba nie będzie wyjścia. Tymczasem biurka spod papierów nie widać. Pisma, projekty umów, załączniki i co tam jeszcze. Znowu szykuje się weekend w biurze... To szara rzeczywistość polskiego przedsiębiorcy a.d. 2022.
Czy nie ma innej drogi?
Chwilkę… Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a gdyby tak uwolnić płynność finansową poprzez zdecentralizowanie obsługi środków finansowych firmy? …. Luźna rozmowa trójki znajomych przedsiębiorcy, radcy prawnego oraz eksperta od technologii blockchain, trzech fascynatów, którzy całe swoje życie zawodowe związani byli z branżą nowych technologii, przekształciła się w projekt. Nowatorską wizję, która całkowicie zmieni model funkcjonowania współczesnego biznesu, pozwalając wrócić do korzeni zdecentralizowanego obrotu zasobami finansowymi przedsiębiorstwa. Korzystając z dobrodziejstw decentralizacji i Internetu, wyprowadzi firmy ze zbiurokratyzowanego modelu finansowania firm, w którym nadal królują banki, pośrednicy, wywiadownie gospodarcze, firmy windykacyjne i przysadziste gmachy sądów do świata wirtualnego, gdzie obieg dokumentacji nie wymaga ton papieru.
Inwestorzy i przedsiębiorcy nawiążą relację bez żadnych pośredników a pieniądz cały czas pracuje, tworząc nowe miejsca pracy i napędzając gospodarkę. Światowa pandemia i problemy z bezpośrednimi kontaktami jeszcze bardziej utwierdził nas w przekonaniu, że to co robimy jest potrzebne. To po prostu musi być wymyślone i wdrożone!
Ciekawe, że punktem wyjścia dla InBillo - bo tak nazwaliśmy ten projekt - był średniowieczny wynalazek - weksel. Ta pochodząca z XII-wiecznych Włoch innowacja była w ówczesnych czasach prawdziwą rewolucją. Pozwalała wyemitować niemalże własny pieniądz, zabezpieczony majątkiem wystawcy, który pozwalał finansować różnorakie przedsięwzięcia. W niepewnych czasach był bezpieczniejszy niż wożenie złota czy cennych towarów, narażonych na działania rabusiów. Rewolucyjny pomysł, którego znana obecnie forma, okrzepła w XIX w. I od tego czasu, w niemal niezmienionej postaci używany był przez kolejnych 200 lat.
Nawet dziś, weksel jest nadal wykorzystywany - choć jako relikt gospodarki sprzed rewolucji przemysłowej i cyfrowej, nijak ma się do wymogów współczesności. Skomplikowana treść, hermetyczny język, konieczność złożenia własnoręcznego podpisu, a jednak wciąż funkcjonuje. Choć nie jest już tak popularny niż kiedyś. Ale przecież biznes aż tak się nie zmienił. Ludzie świadczą sobie usługi, wystawiają faktury, udzielają sobie kredytów kupieckich.
Gdyby więc to, co stanowiło o sile weksla przenieść w realia gospodarki 4.0? Zwirtualizowany obrót wierzytelnościami - od zawarcia umowy, aż po egzekucję komorniczą. Pozyskiwanie środków i uwalnianie własnych płatności bez pośredników. Atrakcyjne lokaty kapitału. Kojarzenie tych, którzy chcą inwestować z tymi, którzy chcą rozwijać biznes. Tworzenie zaufanego łańcucha przedsiębiorców. Weryfikacja kontrahentów w czasie rzeczywistym. Cztery filary. Bezpieczeństwo. Decentralizacja. Cyfryzacja. Przejrzystość.
inBillo daje to wszystko i o wiele więcej...
Ci trzej Fascynaci chcą podzielić się swoją wiedzą i edukować przedsiębiorców.
Z jednej strony jest to projekt oparty o obowiązujące przepisy. Nie przyjęliśmy do wiadomości, iż coś „jest niemożliwe "czy „wymaga gruntownej zmiany prawa”, jak mówili pierwsi krytycy.
Jako bazę do naszych rozwiązań przyjęliśmy podstawowe zasady prawa cywilnego. Te które w bardzo podobnej formie obowiązują w większości państw świata. Podstawą naszego rozwiązania jest więc instytucja uznania wierzytelności, przepisy o cesji wierzytelności oraz zasada swobody umów. To znane i utrwalone przepisy. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że tak ostatnio częste zmiany prawa nie wpłyną na fundamenty naszego serwisu, a jego implementacja w innych krajach będzie możliwa i stosunkowo prosta.
Następnie wykorzystaliśmy dobrodziejstwa najnowszych rozwiązań ze świata blockchain. Tak, tego w którym trwa bitcoinowe szaleństwo. My sięgnęliśmy po najnowsze rozwiązania z tego obszaru. Projekt inBillo wykorzystuje bowiem zarówno technologię tokena NFT jak i ERC-20. NFT w formie cyfrowego certyfikatu pozwoli nam przenieść wierzytelność do świata wirtualnego. Będzie działać na podobnych zasadach, jak kiedyś weksel.
Projekt przepisuje większość znanych i cenionych rozwiązań znanych prawu wekslowemu, takich jak choćby indos, protest wekslowy, deklaracje czy poręczenie. Jednak tym razem opisane tak, iż każdy użytkownik serwisu zdefiniuje swój cyfrowy certyfikat w prosty i przyjazny sposób zgodnie z własnymi potrzebami choćby za pomocą telefonu. Obok tego stworzyliśmy koncept udziału w cyfrowym certyfikacie - czyli funkcjonalności, pozwalającej na dowolny obrót przepływami finansowymi w ramach wierzytelności - np. udziałem w zyskach z odsetek czy prawem do otrzymania części spłacanych środków.
Rozwiązanie oparte jest na elastycznym tokenie ERC-20 i będzie polegać na wyemitowaniu własnych udziałów w wierzytelności opartych o token, z tą tylko różnicą w stosunku do różnych prywatnych kryptowalut, że w tym przypadku każdy inwestor będzie miał świadomość, iż zakupione przez niego jednostki mają pełne pokrycie w zdefiniowanym zobowiązaniu konkretnego dłużnika. A stworzona specjalnie na potrzeby inBillo giełda pozwoli na budowę własnych portfeli wierzytelności i dowolnie sprofilowane inwestycje. To co było dotąd zarezerwowane do wyspecjalizowanych firm z wielkim kapitałem będzie w zasięgu każdego przedsiębiorcy.
Skąd pewność, że to co robimy jest bezpieczne, iż nie tworzymy żadnej dziwnej piramidy? Wykorzystaliśmy najnowsze rozwiązania z zakresu prawa procesowego w Polsce. Do zawierania umów wykorzystamy instytucje tzw. „formy dokumentowej” obecnej od pewnego czasu w polskim prawie cywilnym a do dochodzenia należności - E-Sąd. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to obecnie najszybszy i jeden z mniej kosztownych sposobów dochodzenia należności. inBillo pozwoli skorzystać z tej ścieżki. Na potrzeby naszych klientów stworzyliśmy nawet wyspecjalizowaną kancelarię prawną. Tak, aby każdy wchodząc do inBillo otrzymał wszystko, czego potrzebuje. Kompleksowy system zarządzania wierzytelnościami, dostęp do finansowania w modelu bezpośrednim (peer-to-peer), możliwość kompleksowego zarządzania własnymi zobowiązaniami oraz miejsce, gdzie można lokować wolne środki w gronie sprawdzonych i godnych zaufania przedsiębiorców. Docelowo - w skali wykraczającej poza nasz kraj. W bonusie własny dział wsparcia prawnego. Nasze rozwiązania oparte są o model zdecentralizowany. Powoduje to, że gwarantem bezpieczeństwa nie jest taka czy inna firma, ale technologia, która jest jedną z najbezpieczniejszych i najpewniejszych, które obecnie istnieją. Każdą wierzytelność, każdego dłużnika, każdy portfel będzie można dokładnie zweryfikować, z użyciem technologii, która nie pozwala na przekłamania czy oszustwa.
InBillo jest projektem nowatorskim w skali światowej. Jak dotąd nikomu nie udało się zintegrować i połączyć konstrukcji, które należą do najstarszych i najbardziej konserwatywnych instytucji prawa cywilnego z technologią świata cyfrowego powstałą w XXI wieku w świecie obrotu wierzytelnościami i pozyskiwania finansowania bezpośredniego. Obecnie pracujemy w gronie wybitnych specjalistów i przystępujemy już do prac, wdrażających opracowane koncepcje.
Jako klientów inBillo widzimy wszystkich przedsiębiorców - początkujących i tych, którzy już wiele lat działają na rynku, niezależnie od branży, przychodów czy obsługiwanych rynków. Zaoferujemy zestaw narzędzi, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie.
Co więc da naszym klientom InBillo?
Nasz system będzie pomagał przebyć całą ścieżkę życia wierzytelności. Najpierw pomożemy użytkownikom ocenić potencjalnego kontrahenta - za pomocą nowatorskiego silnika scoringowego opartego o algorytmy Sztucznej Inteligencji. Następnie wesprzemy proces zawarcia umowy - całkowicie w świecie wirtualnym i z użyciem smartcontractu w sieci blockchain. Każdy klient będzie miał dostęp do szerokiej gamy wzorów umów oraz wsparcia profesjonalisty na każde swoje żądanie.
Pozwolimy na odebranie prac poprzez nasz system i uznanie wierzytelności oraz zarejestrujemy fakturę. Na bazie tej faktury i utworzonego certyfikatu, klient, który udzielił kredytu kupieckiego, będzie mógł uzyskać natychmiastowe finansowanie, uwalniając płynność finansową i mogąc inwestować w następne projekty. Pozwoli to innym użytkownikom na atrakcyjne i bezpieczne lokowanie wolnych środków w dowolnie wybranej branży czy na potrzeby konkretnych inicjatyw biznesowych.
W przypadku problemów z płatnością - inBillo pozwoli na szybkie rozpoczęcie działań - zarówno w obszarze windykacji miękkiej, którą przedsiębiorca będzie mógł poprowadzić w łatwy sposób samodzielnie aż po zaangażowanie kancelarii, która kompleksowo zajmie się odzyskaniem długu. Wszystkie informacje będą dostępne z poziomu systemu, który jednocześnie dbać będzie o przejrzyste zarządzanie portfelem wierzytelności, inwestycji i zobowiązań.
Przy czym naszym zamiarem jest, aby system inBillo był dyskretny. To nie będzie kolejny pośrednik ani bank, ani żadna podobna instytucja. To serwis, którego celem jest nade wszystko wsparcie przedsiębiorców w nawiązywaniu bezpośrednich relacji. To przede wszystkim nasi użytkownicy stanowić mają o sile i sukcesie całego przedsięwzięcia.