Kredyt kupiecki jest jedną z form finansowania relacjach B2B. Nie wymaga zaangażowania banku ani firmy pożyczkowej i opiera się na zaufaniu między podmiotami. Jednak czy samo zaufanie wystarczy? Z artykułu dowiesz się, czym jest kredyt kupiecki i jak go bezpiecznie udzielić.
Przedsiębiorstwa mają wiele możliwości finansowania – mogą korzystać z kredytów i pożyczek, a także z kredytów kupieckich. Te ostatnie należą do stosunkowo bezpiecznych sposobów pozyskiwania funduszy, jednak konieczne jest spełnienie kilku warunków. Jednym z nich jest dokładna weryfikacja partnera biznesowego.
Czym jest kredyt kupiecki?
Kredyt kupiecki czasami zwany jest również kredytem handlowym lub towarowym i uznaje się go za pozabankową formę finansowania działalności gospodarczej. Polega na tym, że sprzedawca udziela kupującemu swego rodzaju kredytu w formie odroczonej płatności za towar lub usługę.
Kredyt handlowy można więc określić mianem zgody sprzedającego na to, aby kupujący zapłacił za nabyte dobra po terminie dostawy. Termin zapłaty jest ustalany indywidualnie przez strony – może to być np. 7 lub 30 dni.
Udzielenie kredytu kupieckiego nie wymaga dopełniania specjalnych formalności (tak jak w przypadku kredytów i pożyczek bankowych). Musi on jedynie zostać potwierdzony umową zawartą przez strony, w której znajdą się ustalenia dotyczące takich spraw, jak chociażby termin płatności i dostarczany towar/usługa.
Limit kupiecki to maksymalna kwota, na jaką klient może zaciągnąć zobowiązanie. Zależy on od wielu czynników. Na przykład w sytuacji, w której partner terminowo opłaca swoje zobowiązania, możesz zdecydować o zwiększeniu limitu kupieckiego.
Wyróżnia się dwa rodzaje kredytów kupieckich:
- Kredyt dostawcy: to najpopularniejszy rodzaj kredytu handlowego; jest udzielany przez dostawcę towaru lub usługi i polega na odroczeniu terminu płatności (na podstawie faktury lub umowy).
- Kredyt odbiorcy: stosowany jest zazwyczaj w przypadku kosztownych towarów; jest udzielany w formie zaliczki na towary lub usługi, które nie zostały jeszcze dostarczone/wykonane.
Jak widzisz, kredyt kupiecki to forma, która wymaga sporej dawki zaufania przedsiębiorcy w stosunku do osoby, której takiego kredytu udziela. Doświadczony biznesmen wie jednak, że zaufanie to nie wszystko. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak możesz się zabezpieczyć przed nieuczciwymi praktykami ze strony partnerów biznesowych.
Jak bezpiecznie udzielić kredytu kupieckiego?
Pierwszym i podstawowym krokiem do zminimalizowania ryzyka związanego z niewypłacalnością klienta jest sprawdzenie jego wiarygodności. Można to zrobić w CEIDG (w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych) lub w KRS (w sytuacji, w której przedsiębiorca działa w ramach spółki). Można również poprosić przedsiębiorcę o udostępnienie zaświadczeń, które będą stwierdzały brak zobowiązań publicznoprawnych, np. wobec Urzędu Skarbowego lub ZUS. Kontrahent, który nie ma nic na sumieniu, powinien bez problemu okazać tego typu dokumenty, choć należy zaznaczyć, że ich uzyskanie w stosownej instytucji może zająć trochę czasu.
Dobrym rozwiązaniem jest równie ocena wiarygodności kontrahenta w formie raportu, który na podstawie zarówno ogólnodostępnych, jak i tych trudniej dostępnych danych prezentuje sprawozdanie, pozwalające na dokonanie oceny wiarygodności firmy, z którą chcesz współpracować. Dzięki takiemu systemowi możliwe jest poznanie m.in. stopnia zaawansowania rozwoju i dojrzałości organizacyjnej przedsiębiorstwa, a także otrzymanie prognozy jego przyszłości.
Poza wspomnianymi działaniami przedsiębiorca udzielający kredytu, może podjąć szereg innych działań. Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z kontrahentami potencjalnego klienta i zasięgnięcie ich opinii w kontekście współpracy oraz terminowego opłacania przez niego zobowiązań.
Udzielając kredytu kupieckiego, należy też zwrócić uwagę na precyzyjne skonstruowanie umowy tak, aby nie pozwalała ona na żadne manewry ze strony potencjalnego klienta. Przedsiębiorca powinien zadbać również o stosowne zabezpieczenia w razie sytuacji, w której klient będzie jednak niewypłacalny i pomyśleć np. o skorzystaniu z usług firmy windykacyjnej, która wesprze go w odzyskiwaniu należności.
Dobrą praktyką są wszelkie działania zapobiegawcze i przypominanie klientowi o zbliżającym się terminie płatności, np. w formie telefonu lub wiadomości wysyłanych mailowo. W sytuacji, w której klient będzie unikał zapłaty, przedsiębiorca będzie miał dowód na to, że zrobił wszystko, aby odzyskać należność.
Skonto – co to jest?
Często przy udzielaniu kredytu kupieckiego stosuje się również skonto. To nic innego jak procentowo określona zniżka ceny, która jest otrzymywana przez klienta w sytuacji, w której płaci za towar lub usługę natychmiast po ich otrzymaniu.
Wówczas przedsiębiorca ma dwie opcje: zapłacić fakturę natychmiast i otrzymać rabat albo wybrać kredyt kupiecki i liczyć się z tym, że wówczas zostanie on takiej zniżki pozbawiony.
Wady i zalety kredytów kupieckich
Kredyt kupiecki jest rozwiązaniem szczególnie chętnie stosowanym przez małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić lub boją się zaciągać zobowiązania w banku lub firmach pożyczkowych. Kredyt handlowy nie bez powodu określany jest mianem najtańszego kredytu – nie jest on bowiem oprocentowany. Kolejną zaletą tego sposobu finansowania jest fakt, że kupujący może sprzedać towar przed terminem płatności, a jednocześnie nie musi do tego angażować własnych środków.
Wada, którą posiada kredyt kupiecki to z pewnością ryzyko związane z jego udzielaniem. Nigdy bowiem nie mamy pewności, czy klient nie straci nagle płynności finansowej i nie będzie w stanie uregulować zobowiązania. W takiej sytuacji konieczne będzie odzyskiwanie należności. Cały proces może ciągnąć się miesiącami i mieć negatywny wpływ na płynność finansową osoby udzielającej kredytu kupieckiego.
Kredyt kupiecki jest niezwykle wygodną formą finansowania, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców, którzy nie chcą zaciągać zobowiązań w banku. Jednak udzielając takich kredytów, trzeba się liczyć z ryzykiem, jakie niesie za sobą potencjalna niewypłacalność klienta. Warto więc wcześniej poszukać alternatywnych rozwiązań, które pomogą w odzyskiwaniu należności. Szczególnie dobrze sprawdzi się zaufana firma windykacyjna.