Przedsiębiorcy chcący rozwijać swoje firmy, bardzo rzadko bazują tylko na środkach własnych. Zamiast tego, chętnie korzystają z różnego rodzaju kredytów i pożyczek. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się też alternatywne (pozabankowe) źródła finansowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak polscy przedsiębiorcy mogą finansować swoje przedsięwzięcia biznesowe.
W związku z galopującą inflacją (ceny produktów i usług konsumpcyjnych, czyli CPI w listopadzie tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 wzrosły o 7,7%[1]), kredyty bankowe przestają być atrakcyjne i Polacy prowadzący własne firmy zmuszani są do poszukiwania innych rozwiązań. Możliwości jest wiele, ale w dzisiejszym artykule postanowiliśmy omówić trzy z nich: kredyty kupieckie, faktoring oraz zdecentralizowane płatności.
Podział źródeł finansowania
Z racji tego, że istnieje wiele źródeł finansowania, dzieli się je na dwie podstawowe grupy. Podział ten prezentuje się następująco:
WEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
Pochodzą one ze środków własnych przedsiębiorstwa. Należą do nich m.in.:
- wkład własny,
- wpływy ze sprzedaży aktywów, towarów i usług.
ZEWNĘTRZNE ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
Bywają zwane również obcymi. Oto one:
- dotacje,
- kredyty bankowe,
- leasing,
- faktoring,
- kredyty kupieckie.
Kredyt kupiecki – elastyczne finansowanie pozabankowe
Kredyt kupiecki to pozabankowa forma finansowania działalności gospodarczej. Jest on nazywany najtańszym z kredytów, bowiem nie jest oprocentowany. Ale to tylko jedna z jego zalet. Kredyt kupiecki polega na tym, że sprzedawca towaru lub usługi udziela kupującemu swego rodzaju kredytu w formie odroczonej płatności za zamówione produkty lub usługi.
Taki kredyt nie wymaga specjalnych dokumentów ani określonej zdolności kredytowej – udzielany jest na zasadzie umowy pomiędzy przedsiębiorcami. Termin zapłaty zobowiązania jest ustalany indywidualnie przez strony.
Kredyty kupieckie nie posiadają także określonego limitu. W sytuacji, w której klient dokonuje terminowych wpłat, istnieje możliwość zwiększenia limitu kupieckiego – wszystko zależy od woli strony udzielającej pożyczki. W przypadku kredytów kupieckich wszystkie działania opierają się przede wszystkim na zaufaniu i wiarygodności podmiotu, któremu udziela się takiego kredytu.
Osoby udzielające kredytów kupieckich muszą liczyć się z tym, że tego typu działanie naznaczone jest wysokim czynnikiem ryzyka, ponieważ nigdy nie można mieć pewności co do tego, czy wierzyciel dokona płatności w wyznaczonym terminie. Jeśli płatność nie nastąpi, konieczne będzie odzyskiwanie należności, np. poprzez windykację online. Cały proces może się ciągnąć miesiącami i mieć wpływ na płynność finansową przedsiębiorcy, który kredytu udzielił. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto skorzystać z wcześniejszej oceny wiarygodności kontrahenta.
Firma decydująca się na skorzystanie z takiej oceny, otrzymuje raport przygotowany na podstawie zarówno ogólnodostępnych, jak i trudniej dostępnych danych, który pozwala na dokonanie oceny wiarygodności firmy. Dzięki temu systemowi możliwe jest poznanie, chociażby, stopnia zaawansowania rozwoju i dojrzałości organizacyjnej analizowanego przedsiębiorstwa. W celu zapewnienia najwyższej jakości usług InBillo korzysta z danych dostarczanych przez DMSales.com.
Dowiedz się więcej o kredycie kupieckim.
Czym jest faktoring?
Faktoring uznaje się za jedną z najprostszych form finansowania B2B i z tego powodu cieszy się ona rosnącą popularnością. W skrócie usługa ta polega na tym, że firma wystawia swoim klientom faktury z wydłużonym terminem płatności, a następnie „sprzedaje je” do instytucji finansowej, która określana jest mianem faktora. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca może otrzymać zapłatę (pomniejszoną o prowizję faktora) za wykonaną usługę lub dostarczony towar jeszcze w dniu, w którym została wystawiona faktura. Następnie faktyczna zapłata za fakturę trafia na konto faktora, a nie firmy, która ją wystawiła.
Jest to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na długie oczekiwanie na opłatę faktury. Faktoring pomaga utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa i chroni je przed zamrożeniem kapitału, minimalizując ryzyko zatoru płatniczego.
Zaletą faktoringu jest łatwość uzyskania takiego finansowania. Od przedsiębiorcy nie wymaga się posiadania określonej zdolności kredytowej lub kilkuletniego stażu na rynku. Dodatkowo, korzystając z usług faktoringowych, może on wydłużyć terminy płatności swoim klientom, bowiem nie będzie to miało wpływu na stan portfela przedsiębiorcy. Długie terminy płatności sprawiają, że firma jest bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnych klientów.
Zdecentralizowane płatności – nowoczesne źródło finansowania?
Zdecentralizowane płatności sięgają swoimi korzeniami do lat 90. ubiegłego wieku, jednak prawdziwą popularność zyskały wraz z powstaniem kryptowalut. Kryptowaluty łączą się również z pojęciem blockchain, czyli swego rodzaju łańcucha bloków, które są ze sobą powiązane kryptograficznie. Przechowywane są w nim dane o transakcjach.
Kryptowaluty charakteryzują się rozproszonym systemem księgowym i właśnie to sprawia, że wirtualne pieniądze są obecnie tak drogie. Kryptowaluty zapewniają bowiem kompletną anonimowość i nie można ich powiązać z konkretnymi osobami lub instytucjami. Są też pozbawione kontroli jakichkolwiek organów finansowych, a cały system uznaje się za zdecentralizowany. Dzięki temu użytkownicy nie muszą uiszczać dodatkowych opłat, a transakcje są realizowane natychmiastowo – nie istnieje tutaj księgowanie zleceń.
Kryptowaluty uznaje się za bardzo bezpieczny środek płatności, ponieważ łańcuchy bloków umożliwiają przechowywanie środków w cyfrowych portfelach, które są specjalnie szyfrowane. Być może tak właśnie wygląda globalna przyszłość finansów i powiązanych z nimi usług.
Więcej o zdecentralizowanych płatnościach przeczytasz w oddzielnym artykule na naszym blogu.
Podsumowując, przedsiębiorcy mają wiele możliwości finansowania swojej działalności, ale przed podjęciem decyzji, warto najpierw dokonać przeglądu wszystkich opcji i dopiero wtedy zdecydować się na rozwiązanie, które będzie niosło za sobą jak najmniejsze ryzyko.
[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-listopad-2021-r-dane-wstepne-8233813.html