Zmiany spowodowane dynamicznym wzrostem cyfryzacji naszego kraju, dodatkowo gwałtowne zmiany spowodowane wybuchem pandemii COVID spowodowały przeniesienie się wielu klientów ze sklepów stacjonarnych do internetu. Polacy kupują online coraz więcej artykułów do domu i ogrodu. Wartość sprzedaży tych dóbr zwiększyła się o 6 p.p. w 2020 r. w porównaniu do poprzedniego roku. Z kolei o 4 p.p. więcej środków pieniężnych kupujący przeznaczyli na internetowy zakup produktów z kategorii „elektronika i media” oraz „odzież i obuwie”. Według prognozy przygotowanej przez firmę PwC, w ciągu kolejnych pięciu lat wartość sprzedaży produktów na rynku internetowym wzrośnie o 12 proc. W pierwszym kwartale 2021 r. liczba sklepów internetowych wzrosła o 3,4 tys., natomiast w tym samym czasie z KRS wykreślonych zostało 1,4 tys., co daje wynik 2 tys. nowych firm zajmujących się sprzedażą produktów w sieci. To wszystko prócz szans i możliwości oferowanych klientom, niesie też zagrożenia w postaci nieuczciwych osób rozpoczynających swoją działaności przestępczą w Internecie pod płaszczykiem e-handlu. Dlatego też każdy klient powinien przed finalizacją zakupu sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego.
Nazwa domeny sklepu internetowego
Pamiętaj, adres internetowy strony ze skrótem „.pl” nie musi oznaczać, że sklep zarejestrowany jest w Polsce. Dodatkowo częstą praktyką w przypadku sprzedawców spoza Unii Europejskiej jest podawanie polskiego adresu, który w rzeczywistości jest jedynie wirtualnym biurem. Polski adres korespondencyjny wcale nie oznacza, że przedsiębiorca jest zarejestrowany na terenie Polski.
Sprawdzenie danych sprzedawcy
Po pierwsze na stronie internetowej powinny być zamieszczone dane firmy, która prowadzi sklep internetowy. Prócz nazwy, na stronie sklepu widnieć powinien adres oraz NIP, REGON, KRS (w przypadku spółki). Ważnym jest aby porównać te dane z danymi zawartymi w oficjalnych rejestrach takich jak CEiDG (jednoosobowe działalności gospodarcze zarejestrowane są w Centralnej Ewidencji Gospodarczej), KRS (spółki). Niezgodność danych lub ich brak powinna odwieść od zakupów online, gdyż takiej działalności gospodarczej może po prostu nie być, a za nazwą marketingową może kryć się po prostu oszust.
Regulamin i polityka prywatności
Kolejnym punktem na liście weryfikacji e-sklepu to sprawdzenie czy sklep internetowy ma regulamin oraz czy na stronie jest umieszczona polityka prywatności.
W regulaminie zwróć szczególną uwagę na:
dane przedsiębiorcy (nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe)
numer identyfikacyjny tj. KRS (o ile to jest możliwe), NIP
informacje o prawach konsumentach oraz procedurze reklamacyjnej.
Czy sklep zabezpieczony jest certyfikatem SSL?
Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Rozpoznasz go po zamkniętej kłódce znajdującej się przed adresem strony internetowej, a także prefiksie https://. Pamiętaj, przekreślona ikona kłódki może oznaczać, że nie wszystkie dane strony przesyłane są za pomocą szyfrowanego połączenia SSL.
Dlaczego fakt szyfrowania połączenia jest ważny? Otóż dzięki zabezpieczeniom SSL dane osobowe klienta oraz dane dotyczące płatności (numer karty kredytowej czy dane do logowania do banku) są zabezpieczone przed kradzieżą
Czym jest bezpieczna płatność?
Kolejny krok to sprawdzenie dostępnych metod płatności jakie oferuje sprzedawca. Wiarygodny sklep internetowy przede wszystkim oferuje płatności online (płatność kartą, szybkie przelewy za pomocą uznanych operatorów np. BlueMedia, PayU, Przelewy24 etc.). Korzystając z bramek płatności zweryfikuj, czy serwis nie przekierowuje się na podejrzaną stronę.
Nie zalecamy wykonywania przelewów ekspresowych oraz przelewania pieniędzy na prywatne konta bankowe sprzedającego.
Porównywanie cen
Porównaj konkurencyjne oferty, aby ocenić rzeczywistą wartość towaru. Zbyt niska cena w danym sklepie internetowym powinna wzbudzić wątpliwości np. co do autentyczności bądź stanu technicznego towaru. Kusząca oferta zakupu specjalistycznej maszyny produkcyjnej powinna wzbudzić czujność zakupowca.
Koszty wysyłki
W trakcie finalizacji zakupów online należy zwrócić uwagę na koszty wysyłki. Często atrakcyjna cena produktu skompensowana jest przez niewspółmierną cenę przygotowania wysyłki. Wiarygodny sklep internetowy daje możliwość wyboru sposobu dostawy, zwykle możliwy jest:
odbiór osobisty,
kurier,
operator pocztowy.
Sprawdzenie opinii i historii strony
Zapoznaj się z opiniami nt. sprzedawcy zamieszczonymi na forach internetowych, w przeglądarce lub w mediach społecznościowych. Z ostrożnością podchodź do zbyt pozytywnych komentarzy, mogą być zamierzonym działaniem samego przedsiębiorcy. Istnieje również możliwość sprawdzenia archiwum strony – jak wyglądała np. kilka lat temu i czy nie był to podejrzany portal. Sklep internetowy można sprawdzić np. na portalu http://web.archive.org/, który wyświetli zrzuty ekranu z historii danej strony.
Dane rejestracyjne w UE
Dzięki współpracy ECC-Net, Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce przygotowało zestawienie serwisów internetowych, na których sprawdzisz, czy przedsiębiorca prowadzi zarejestrowaną działalność w innym kraju UE, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Z większości z nich możesz korzystać bezpłatnie.
Pamiętaj!
Zanim dokonasz zakupu sprawdź dany sklep internetowy, by nie paść ofiarą oszustów. Oceniaj po zapach sprzedawcę oraz zakupione produkty, to może innym kupującym w podejmowaniu trafnych decyzji. Jeśli uważasz, że opisane punkty niezbędne do weryfikacji są czasochłonne skorzystaj z zakupu raportu ekonomiczno-rynkowego inBillo - raport przedstawi w czytelny i prosty sposób zarówno dane firmy, dane witryny internetowej z jaką danych podmiot jest powiązany, opinie na jego temat.