Czynników kształtujących poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest wiele. Jednym
z najważniejszych jest zabezpieczenie finansowe pozwalające na utrzymanie płynności finansowej. Jednak nie każdy właściciel firmy jest świadomy tego, jak groźne są problemy z terminowymi płatnościami.
Problem braku płynności finansowej jest głównym czynnikiem upadania przedsiębiorstw w Polsce. Według badań, wśród małych firm ogłaszających upadłość, aż 82% wskazuje problemy z przepływem pieniędzmi jako przyczynę bankructwa. Zachęcamy zatem do zapoznania się z poniższym artykułem, który wskaże jak poradzić sobie z utratą płynności finansowej.
Czym jest płynność finansowa?
Płynność finansowa to pojęcie, które opisuje, jak wygląda kwestia otrzymywania i wypłacania środków pieniężnych w organizacji. Taka analiza polega na weryfikacji wpływów na rachunek bankowy i terminów wszystkich zobowiązań, takich jak:
- wynagrodzenia,
- podatki oraz składki ZUS,
- faktury kosztowe.
Zarządzając środkami finansowymi, należy sprawdzać zatem nie tylko wysokość wystawianych i otrzymywanych faktur, ale również terminy płatności. Dobre zrozumienie, jak działają przepływy pieniężne (cash flow) w naszej firmie i mądre zarządzanie środkami finansowymi może przyczynić się do uniknięcia niewypłacalności.
Głównymi czynnikami powodującymi niewydolność finansową danego przedsiębiorstwa w opłacaniu bieżących należności są na ogół:
- współpraca z nierzetelnym kontrahentem,
- zbyt długie terminy płatności, które nie pozwalają spłacać kosztów działalności na bieżąco.
Na rynku coraz częściej można spotkać się z brakiem płatności od dużych korporacji. To do takich firm należy około 60% wszystkich długów. Wykorzystując swoją pozycję, takie firmy kredytują się na koszt swoich dostawców, którzy mają następnie problemy z płynnością finansową. Takie praktyki mają być stopniowo ograniczane przez wejście w życie Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych.
Wewnętrzne sposoby na poprawienie płynności
Problemy związane z płynnością finansową należy próbować rozwiązywać na bieżąco i nie dopuszczać do sytuacji, w której widmo ogłoszenia upadłości będzie realne. W tym celu należy wykonać wszystkie czynności, które mogą nas przed nią uchronić. Fundamentalną sprawą jest poprawne zaplanowanie współpracy z kontrahentem.
Należy rozważyć kilka kwestii:
- Ustalone terminy płatności: czas na zapłatę wystawianych faktur musi być dostosowany do kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
- Ocena wiarygodności kontrahenta: należy sprawdzić opinie o danej firmie, jej historię długów oraz sytuację finansową przed podjęciem długoterminowej współpracy.
- Okres, za jaki fakturujemy dane usługi lub towary: warto stosować limity finansowe, lub rozsądne kredyty kupieckie i regularnie fakturować wszystkie usługi.
Dzięki zaplanowaniu potencjalnych wpływów i kosztów przedsiębiorstwo jest w stanie zabezpieczyć swoją działalność przed zatorem płatniczym. Część przedsiębiorstw zobowiązana jest prawnie do stałego monitorowania cash flow. Nie dotyczy to jednak MŚP, a to właśnie małe i średnie firmy są najbardziej narażone na utratę płynności.
Monitoring przepływów finansowych nie jest czynnością oczywistą. Aż 61% firm poznaje swój wynik finansowy dopiero po informacji z biura rachunkowego.
Takie opóźnienie może być niebezpieczne i wpędzać przedsiębiorców w spiralę długów. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem współpracy należy rzetelnie wykonać ocenę wiarygodności kontrahenta. Na rynku dostępne są różnego rodzaju raporty, które całościowo zweryfikują potencjalnego partnera biznesowego. Rozwiązanie to opiera swoje dane zarówno na rejestrach państwowych (takich jak GUS lub KRD), jak i na danych z Facebooka, Linkedina i innych komercyjnych źródeł. Dzięki temu otrzymujesz kompletną informację na temat sytuacji swojego przyszłego partnera biznesowego. Dane z rejestrów, opinie, a także prognozę dla firmy uzyskasz pobierając raport inBillo.
Zewnętrzne sposoby na poprawienie płynności
Poza stworzeniem planu przepływów pieniężnych i zabezpieczaniu współpracy z kontrahentami przedsiębiorcy mogą skorzystać z wielu komercyjnych sposobów na radzenie sobie z utratą płynności finansowej. Banki i inne instytucje finansowe oferują szereg instrumentów, które znacznie zmniejszają możliwość pojawienia się tego problemu.
Najczęściej przedsiębiorstwa korzystają z poniższych form elastycznego finansowania:
- kredyty obrotowe,
- faktoring,
- leasingi oraz najem długoterminowy.
Stają się one coraz popularniejsze. Usługi faktoringowe w 2019 roku były wykorzystywane przez ponad 18 tysięcy przedsiębiorstw, a obrót faktoringowy wzrósł o 16% względem roku 2018. Pozwala to na wyciągnięcie wniosku, że zewnętrzne zabezpieczenie płatności jest polskim firmom bardzo potrzebne.
Szeroko dostępne są obecnie także leasingi i najmy długoterminowe, które pozwalają na odłożenie w czasie dużego wydatku i pozytywnie wpływają na kondycję finansową firmy. Umowy leasingowe zawierane są nie tylko dla najpopularniejszego rodzaju towarów, czyli samochodów, ale coraz częściej na maszyny, a nawet oprogramowanie. W 2020 roku obrót firm leasingowych zmalał o 10%, ale spowodowane to było kryzysem wywołanym pandemią. Rok 2021 jest pod tym względem lepszy, a negatywny trend się odwrócił.
Jakie skutki może przynieść brak płynności finansowej?
Skutki utraty płynności finansowej mogą być bardzo dotkliwe. Zarządzanie środkami finansowymi w sposób nieprawidłowy może przynieść efekt w postaci upadłości. Naraża to nie tylko na utratę dochodu, ale również może nieść ze sobą obowiązek spłaty zadłużenia przez właścicieli. Wierzyciele mogą zgłosić taką sprawę do komornika, który wyegzekwuję należną kwotę z odsetkami.
Jeśli szukasz rozwiązania, które pomoże Ci odzyskać utracone pieniądze, zdecyduj się na windykację. Na rynku są dostępne usługi windykacji online, co umożliwia szybsze odzyskanie swoich środków finansowych.
Utrata płynności finansowej ma często wpływ także na dostawców oraz samych pracowników takiej firmy. Poprzez brak odpowiedniego zabezpieczenia finansowego początkowo prosta sprawa może spowodować wystąpienie zatoru płatniczego. Dlatego należy dbać o utrzymanie płynności finansowej i odpowiedzialnie korzystać ze wszystkich możliwości, które oferowane są na rynku.