Odroczona płatność jest stosowana przez 75% polskich przedsiębiorców. Zaufanie związane z udzielaniem kredytu kupieckiego w 30-35% przypadków kończy się brakiem spłaty zobowiązania przez kontrahenta lub jej istotnym opóźnieniem. Wciąż zbyt rzadko pojawia się pytanie: „jak sprawdzić firmę przed podjęciem współpracy?”. Uzyskanie odpowiedzi i podjęcie odpowiednich działań pozwala na świadome, oparte na faktach udzielenie kredytu kupieckiego.
Ministerstwo finansów zaleca weryfikację kontrahenta. Praktyka pomaga w uniknięciu transakcji zagrożonych oszustwem lub podjęcia współpracy z niewypłacalną firmą. Brak weryfikacji niesie zagrożenie utraty pieniędzy lub towaru oraz odpowiedzialność podatkową za zobowiązania kontrahenta.
Dlaczego warto sprawdzić firmę?
Podejmując współpracę z nowym kontrahentem poznanie jego sytuacji ekonomiczno-rynkowej jest ważne dla zabezpieczenia płynności finansowej. Firmy niestabilne finansowo uzależniają zapłatę za produkty, usługi i transport od wysokości środków, którymi dysponują po spłaceniu innych zobowiązań.
W jakiej kolejności należności są regulowane przez przedsiębiorców?
Podatki i składki ZUS
Raty kredytów
Wypłaty dla pracowników
Opłaty czynszowe, media i usługi telekomunikacyjne
Dostawcy towarów, materiałów i usług
Czekasz na zapłatę za fakturę? Pamiętaj, że jesteś piąty w kolejce!
Przedsiębiorcy w pierwszej kolejności dokonują opłat, które mają bezpośredni wpływ na kary, utratę pracowników i dostępu do lokalu, czy mediów. W przypadku, gdy firma traci płynność finansową lub upada, zawsze w najgorszym położeniu znajdują się kontrahenci. Piąte miejsce na liście oznacza, że wypłata zostanie dokonana po zaspokojeniu pozostałych wierzycieli, co nie wygląda optymistycznie z perspektywy przedsiębiorcy czekającego na zapłatę.
Jak sprawdzić firmę?
Wyróżniamy 3 metody weryfikacji danych:
- organiczne
- zautomatyzowane
- wewnętrzny model weryfikacji (zbudowanie własnego procesu w firmie)
Firma może być sprawdzana w bezpłatnych rejestrach dostępnych w Internecie oraz w płatnych źródłach. W zależności od doboru metody weryfikacji, proces będzie krótszy, zautomatyzowany lub prowadzony w sposób organiczny.
Omówmy rejestry i miejsca pozwalające na organiczną weryfikację przedsiębiorcy.
Gdzie sprawdzić jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną?
CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Jak sprawdzić firmę? W tym przypadku można uzyskać dane wpisując imię i nazwisko, kontrahenta, REGON lub wpisać NIP.
Korzystając z informacji z CEIDG warto poddać analizie długość prowadzenia działalności, czy była zawieszana, a jeśli tak, to kiedy i na jak długo. Wziąć pod uwagę branżę, w której firma prowadzi działalność i zweryfikować, czy należy do grupy szczególnie zagrożonych utratą płynności finansowej. Informacje dotyczące upadłości, bądź o postępowaniu restrukturyzacyjnym wskazują ryzyko wynikające z podjęcia współpracy. Warto zaznaczyć, że konsekwentnie realizowany program naprawczy lub restrukturyzacja świadczą o pozytywnych zmianach w firmie i nie muszą oznaczać wprost zagrożenia brakiem wypłacalności.
Gdzie sprawdzić spółkę prawa handlowego?
KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
Rejestr umożliwia sprawdzenie spółki jawnej, akcyjnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przed rozpoczęciem wyszukiwania należy wybrać jeden z rejestrów:
Przedsiębiorcy
Stowarzyszenia, inne organizacje społ. i zawodowe, fundacje, ZOZ
A następnie wpisać numer KRS, NIP, REGON lub nazwę.
KRS udostępnia wyszukiwanie podmiotu po numerze NIP, REGON, KRS, po nazwie lub miejscowości.
Analizując dane z KRS:
Sprawdź wysokość kapitału spółki, jest to majątek jaki wnoszą wspólnicy, świadczący o wiarygodności firmy i jej wypłacalności. Kapitał przez cały okres funkcjonowania spółki, musi posiadać pokrycie, nie może zostać uszczuplony.
Zweryfikuj, kto ma uprawnienia do skutecznego podpisywania umów, w przypadku spółki kapitałowej i do jakiej kwoty może odpowiadać za zobowiązania.
Otwarcie likwidacji oznacza dodanie do nazwy spółki oznaczenia: „w likwidacji”, wykreślenie informacji o osobach wchodzących do zarządu spółki, wykreślenie informacji o prokurentach spółki oraz wpisanie danych likwidatorów i sposobu reprezentacji spółki przez likwidatorów.
Obowiązkiem spółek jest składanie raz w roku sprawozdania finansowego. Jeżeli podmiot nie wywiązał się z obowiązku, może to wskazywać na chęć zatajenia problemów z płynnością finansową.
REGON – Rejestr Gospodarki Narodowej
Bezpłatna wyszukiwarka informacji zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON przekazuje dane po wpisaniu adresu prowadzonej działalności oraz na podstawie numerów NIP, REGON i KRS.
Dane kontaktowe: numer telefonu, e-mail, WWW są udostępniane tylko przez niektóre podmioty.
Wykaz podatników - Biała lista podatników VAT
Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi wykaz podmiotów posiadających status płatników VAT. Biała lista VAT pozwala na potwierdzenie numeru bankowego kontrahenta.
Sprawdź status kontrahenta wpisując nazwę firmy w wyszukiwarce, numer NIP, REGON lub numer konta.
„Pamiętaj! Sprawdzaj czy rachunki kontrahenta znajdują się w Wykazie. Wpłata kwoty wyższej niż 15 tys. zł na rachunek spoza Białej listy naraża cię na ryzyko odpowiedzialności solidarnej z kontrahentem za jego zaległości podatkowe wynikające z transakcji. W razie sporu kluczowe jest przedstawienie dowodów na zachowanie należytej staranności w weryfikacji kontrahenta. Możesz na przykład wydrukować dane z Białej listy na dzień dokonania płatności i zachować w dokumentacji.” – biznes.gov.pl
SUDOP – System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej
Do wyszukiwarki SUDOP należy wpisać NIP i określić datę udzielenia pomocy.
Informacje o pomocy z SUDOP świadczą o tym, że podmiot był poddany analizie pod kątem wiarygodności i zasadności przekazania środków przez instytucje udzielające wsparcia, a także że dysponuje kwotą przeznaczoną na określony cel.
Gdzie sprawdzić zadłużenie firmy?
BIG - Biuro Informacji Gospodarczej
Instytucja ma na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o dłużnikach. Biura Informacji Gospodarczej są płatnym źródłem danych o zadłużonych firmach. BIGi Nie współpracują ze sobą, a informacje nie są pomiędzy nimi przekazywane, co oznacza że każdy z nich powinien być osobno sprawdzany.
Wpisy o istniejącym niespłaconym długu dokonywane są na podstawie zgłoszeń wierzycieli, zgodnie z ustaloną w BIGu procedurą. Dlatego ważne jest, aby pokrzywdzony wierzyciel nie zaniedbał zgłoszenia stosownych informacji do BIG.
Istniejącymi w Polsce BIGami są: ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG), Krajowa Informacja Długów Komunikacyjnych KIDT BIG SA.
RDN - Rejestr Dłużników Niewypłacalnych
W celu sprawdzenia obecności wpisu należy posiadać numer RDN, który można uzyskać składając wniosek do Centralnej Informacji KRS.
Wywiadownie gospodarcze
Podmioty, których zadaniem jest gromadzenie informacji na podstawie białego wywiadu i udostępnianie w postaci płatnych raportów gospodarczych (handlowych). Weryfikacja może zostać rozszerzona o usługi detektywistyczne.
Giełdy długów
Internetowe giełdy długów umożliwiają wierzycielom sprzedaż przysługującego im długu innym firmom lub osobom fizycznym. Cesja wierzytelności może zostać dokonana bez zgody dłużnika, jednak należy go poinformować o zmianie wierzyciela. Znalezienie dłużnika na giełdzie długów jest możliwe po wpisaniu jego numeru NIP, nazwy lub miejscowości.
Internetowe giełdy długów to m.in.: dlugi.info, Verif, Lista-długów, Vidndix, Vindicat, Kaczmarski Inkasso.
Pamiętaj, że informacje w rejestrach mogą zostać wpisane raz i nie podlegać aktualizacji, bądź są aktualizowane od czasu do czasu w związku z obowiązkiem przekazywania sprawozdań itp. Nie każdy wierzyciel przekazuje informację do BIGów lub sprzedaje niezapłacone faktury na giełdzie.
Gdzie zatem szukać aktualnych danych na temat funkcjonowania firmy?
Zasoby Internetu – źródło bieżących danych
Opinie Google
Mądrość społeczności jest niesamowitym źródłem bieżącej informacji. Często pod wpływem aktualnych emocji niezadowoleni klienci i kontrahenci przekazują opinie o firmie do Google. Zapoznanie się z ich treścią pozwala wykryć słabe punkty każdej działalności.
GoWork
Dlaczego opinie pracowników są cenne?
Analizując firmy o niewielkim zakresie działania, warto zauważyć, że duża ilość opinii od pracowników, może wskazywać na ponadprzeciętną rotację. Pracownicy poznali zarówno styl zarządzania, jak i charakter pracodawcy. Opinie dotyczące nieterminowych wypłat, powinny nas szczególnie zainteresować.
Jak już wiemy wypłaty dla pracowników są na 3 miejscu listy regulowania zobowiązań, a zapłata za dostarczane towary i usługi na 5. Na tej podstawie można wywnioskować, że firma miała lub nadal posiada problemy z płynnością finansową. Na GoWork możemy również przeczytać opinie o firmie innych osób współpracujących z firmą.
Strona internetowa
Strona WWW kontrahenta może stać się cennym źródłem informacji. Sprawdzisz jego rzetelność m.in. weryfikując obecność regulaminu, polityki prywatności, informacji o ciasteczkach i certyfikatu SSL. Czy na stronie są dostępne dane firmy oraz numer telefonu? Czy strona żyje? Czy są dodawane nowe artykuły i wpisy o aktualnych wydarzeniach? Sam wygląd strony, obecność bloga i ilość wpisów świadczą o zasobach przeznaczanych na rozwój firmy i marketing, co jest ściśle związane ze środkami, którymi dysponuje przedsiębiorca.
LinkedIn
Znajdziesz tu istotne informacje na temat ilości zatrudnianych osób i interesariuszy. Zadbany profil firmy świadczy o chęci i staraniach związanych z budowaniem wizerunku. Również w tym przypadku możemy zauważyć, że firma dysponuje środkami na marketing.
Podsumowanie
Weryfikacja i analiza przedstawionych źródeł wymaga czasu i nakładu pracy. Chcąc pozyskać dane z wymienionych rejestrów i zasobów Internetu, a następnie dokonać ich analizy, trzeba przeznaczyć co najmniej 4 godziny.
Organiczna weryfikacja kontrahenta jest możliwa, lecz czasochłonna. Czy istnieją sposoby zwiększające bezpieczeństwo, pozwalające przyspieszyć proces pozyskiwania informacji do udzielenia kredytu kupieckiego? Tak, warto rozpatrzyć narzędzia automatyzujące weryfikację. inBillo jest twórcą rozwiązania gromadzącego i podsumowującego dane z różnych źródeł, wspartego autorskim algorytmem ich analizy. "Bieżący raport ekonomiczno-rynkowy" zawiera dane z wyżej wymienionych rejestrów oraz zasobów na temat firmy dostępnych w Internecie.
"Monitoring kontrahenta czy weryfikacja przyszłej współpracy powinny być niezbędną częścią procesu zarządzania płynnością finansową. Walka o zachowanie płynności finansowej trwa, natomiast od początku roku 2022r co trzeci przedsiębiorca skarży się na opóźnione płatności czy zmniejszenie wartości składanych zamówień. Sytuacji tego typu można uniknąć, dlatego weryfikujmy z kim zawieramy współprace, analizujmy sytuacje naszych kontrahentów zanim rozpoczną się problemy. Bardzo cieszą mnie statystyki wiemy, że 40,3% przedsiębiorców sprawdza partnerów biznesowych - tendencja jest wzrostowa, natomiast to ciągle za mało." - Katarzyna Rogalska
Opis dostępnych metod weryfikacji kontrahenta i narzędzi znajdziesz w kategorii: Recenzje narzędzi.