Najnowsze wyniki badań Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wskazują, że sektor odroczonych płatności stanowi aż 10% rynku pożyczkowego. W czerwcu bieżącego roku przeprowadzono badanie firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw pod tytułem „Impulsy i bariery w rozwoju MŚP”. Wyniki wskazują, że największą przeszkodą w rozwoju dla przedsiębiorców, są opóźnienia kontrahentów w płatnościach. Ponad 30% wskazało, że udzielanie kredytu kupieckiego kończy się brakiem uregulowania płatności za towar lub usługę. Oznacza, to że wciąż za mało przedsiębiorców weryfikuje potencjalnego partnera biznesowego pod względem rzetelności.
Zatem pojawia się pytanie jak i gdzie sprawdzić wiarygodność firmy przed podjęciem współpracy? Uzyskanie odpowiedzi pozwoli ci na zabezpieczenie się przed ryzykiem powstania zatoru płatniczego w twojej firmie oraz odpowiedzialnością podatkową.
Dlaczego warto dokonać weryfikacji kontrahenta?
Podejmując nową współpracę musisz pamiętać o sprawdzeniu wiarygodności firmy. Jeżeli chcesz rozpocząć transakcje z nowym podmiotem warto przekonać się czy jest on godny zaufania oraz poznać jego sytuację ekonomiczno-rynkową ze względu na :
Ryzyko powstania zatoru płatniczego,
Ryzyko utraty płynności finansowej,
Uniknięcie transakcji z nieuczciwym podmiotem,
Ryzyko odpowiedzialności podatkowej za zobowiązania kontrahenta,
Możliwość wystąpienia strat wizerunkowych.
Gdzie sprawdzić kontrahenta?
Sprawdzenie kontrahenta powinno odbyć się przed podjęciem z nim współpracy. Dany podmiot możesz zweryfikować korzystając z ogólnodostępnych rejestrów lub z płatnych źródeł. W zależności od rodzaju potrzebnych informacji oraz formy działalności weryfikowanego kontrahenta musisz szukać w różnych źródłach. Natomiast wiąże się to z nakładem czasu oraz pracy. Więc jeśli zależy ci na szybkiej weryfikacji kontrahenta, możesz skorzystać zraportu inBillo. Jedyne co będzie ci potrzebne do weryfikacji to numer NIP Twojego partnera biznesowego.
Poniżej omawiamy rejestry, które umożliwiają weryfikacje:
CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
W tym rejestrze znajdziesz informacje na temat przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz o osobach fizycznych będących wspólnikami spółek cywilnych. Aby aby uzyskać dane wystarczy, ze wpiszesz w wyszukiwarkę imię i nazwisko potencjalnego kontrahenta, REGON lub NIP.
W CEIDG znajdziesz informacje takie jak:
Dane podstawowe na temat przedsiębiorcy (imię, nazwisko, PESEL),
Adres prowadzenia działalności gospodarczej - sprawdzanie adresu prowadzenia działalności jest ważne, by zobaczyć czy dana firma istnieje (dopełnia obowiązku rejestracyjnego),
Data rozpoczęcia działalności,
Informacje o zawieszeniu i wznowieniu działalności gospodarczej.
KRS – Krajowy Rejestr Sądowy
Krajowy Rejestr Sądowy umożliwia weryfikacje spółek handlowych takich jak: spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-aukcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. Wpisowi do tego rejestru podlegają także stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje społeczne i zawodowe. Możesz się również spotkać z określeniem Krajowego Rejestru Sądowego, jako rejestru dłużników niewypłacalnych. Określenie to figuruje z tego względu, że osoby mające problem z uregulowaniem płatności, również są do niego wpisywane.
W rejestrze znajdziesz informacje o:
statusie prawnym weryfikowanego podmiotu,
jego sytuacji finansowej,
podstawowe informacje na temat podmiotu,
dane dotyczące sposobu reprezentacji,
zaległościach wobec ZUS,
zaległościach podatkowych i celnych,
wysokość kapitału zakładowego - jest to majątek jaki wnoszą wspólnicy, który świadczy o jej wiarygodności i wypłacalności.
REGON – Rejestr Gospodarki Narodowej
REGON jest bezpłatną wyszukiwarką informacji zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej. Rejestr jest prowadzony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Podmioty wpisane do tego rejestru mają przypisany niepowtarzalny identyfikator zwany numerem REGON. Rejestr udostępnia dane po wpisaniu adresu prowadzonej działalności oraz na podstawie numerów NIP, REGON i KRS.
Biała lista - wykaz podatników vat
Jeżeli chcesz uzyskać informację czy kontrahent jest obecnie czynnym podatnikiem vat musisz skorzystać wykazu podatników, czyli Białej Listy VAT. Wykaz ten jest prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W tym rejestrze potwierdzisz numer bankowy swojego kontrahenta. Status kontrahenta możesz sprawdzić wpisując nazwę jego firmy, NIP, REGON lub numer konta w wyszukiwarkę dostępną na stronie.
SUDOP – System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej
SUDOP pełni rolę wyszukiwarki pomocy publicznej otrzymanej przez dany podmiot. W celu weryfikacji nowego kontrahenta pod tym kątem należy wpisać numer NIP jego działaności gospodarczej w dostępną na stronie wyszukiwarkę.
Strona w Internecie
Informacje na temat danego podmiotu możesz również sprawdzić w social mediach. Jeżeli chcesz sprawdzić opinie klientów, współpracowników lub pracowników na temat firmy możesz zajrzeć na strony takie jak: GoWork.pl, Opineo.pl, czy CENEO.pl. Jednak znów wiąże się to z nakładem pracy Twojej lub Twojego pracownika. Rozwiązaniem tego jest skorzystanie z raportu inBillo, gdzie znajdziesz wszystkie udostępnione przez firmę dane w sekcji zwanej "Zaufanie klientów".
Jak sprawdzić zadłużenie kontrahenta?
Dane na temat sytuacji finansowej potencjalnego partnera biznesowego, są najbardziej potrzebne i wartościowe. Dzięki nim dowiesz się, czy zawierając daną współpracę nie ryzykujesz powstania zatoru płatniczego w Twoim przedsiębiorstwie, a co za tym idzie utraty płynności finansowej. Ze względu na duże znaczenie tych danych dostęp do nich jest płatny.
Informacje na temat sytuacji finansowej kontrahenta znajdziesz w:
KRD - Krajowy Rejestr Długów
Wywiadowniach gospodarczych
Biura informacji gospodarczej np. biuro informacji gospodarczej infomonitor, czy krajowe biuro informacji gospodarczej
Podsumowanie - dlaczego warto skorzystać z inBillo?
Aby dokonać weryfikacji kontrahenta możesz skorzystać również z raportu ekonomiczno-rynkowego inBillo. Nasz zespół opracował specjalistyczny algorytm właśnie w celu weryfikacji podmiotów gospodarczych działających na terenie Polski. W raporcie znajdziesz dane ze wszystkich wymienionych wyżej źródeł i nie tylko. Dostęp do raportu otrzymasz w ciągu 10 min. Aby wygenerować raport musisz wpisać numer NIP kontrahenta we wskazane pole.
Podejmując współpracę z nowym kontrahentem sprawdź o nim jak najwięcej informacji. Sprawdzenie kontrahenta to proces wymagający od ciebie dochowania należytej staranności. Jest to kluczowa kwestia, aby zabezpieczyć się przed podjęciem ryzykownej współpracy.