Z artykułu dowiesz się czym jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, jakie podmioty są do niego wpisywane i dlaczego oraz jaki jest koszt weryfikacji w wymienionym rejestrze.
Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych składa się na Krajowy Rejestr Sądowy i działa na podstawie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest rejestrem jawnym i zapewnia wszystkim zainteresowanym nieograniczony dostęp do danych. KRDN jest instytucją państwową, co oznacza że wszystkie dane do niego wpisane są wiarygodne. Znajdują się w nim informacje na temat podmiotów zadłużonych, które nie są w stanie uregulować swoich zobowiązań. Dzięki weryfikacji kontrahenta w KRDN zabezpieczysz się przed podjęciem współpracy z nierzetelnym podmiotem. Na dzień dzisiejszy do Rejestru zostało wpisanych, aż 931647 podmiotów. Aby zweryfikować firmę w tym rejestrze potrzebny nam będzie numer KRS lub numer REGON danego podmiotu. Natomiast jeżeli chcemy zweryfikować konkretną osobę potrzebujemy jej numer PESEL lub imię oraz nazwisko.
2. Kto może zostać wpisany do KRDN?
Obecnie do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych sąd z urzędu wpisuje:
Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą - w sytuacji ogłoszenia upadłości lub gdy wniosek o upadłość został oddalony, ponieważ majątek dłużnika nie pozwalał na pokrycie kosztów postępowania
Osoby fizyczne wobec których toczyła się egzekucja komornicza
Wspólnicy spółki ponoszący odpowiedzialność za jej zobowiązania (gdy ogłoszono upadłość lub majątek dłużnika nie pozwalał na pokrycie kosztów postępowania)
Dłużnicy którzy zostali zobowiązani do wyjawienia swojego majątku
Osoby fizyczne, które zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji członka radny nadzorczej
Dłużników alimentacyjnych, którzy nie regulowali zobowiązań przez okres dłuższy niż 6 miesięcy
3. Czy wpisy w KRDN ulegają wykreśleniu?
Wpisy u Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych wykreśla Sąd rejonowy w razie uchylenia lub zmiany postanowienia. Z urzędu Sąd rejonowy wykreśla również wpisy, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości. Natomiast po upływie 7 lat od dokonania wpisu w KRDN są one wykreślane automatycznie.
4. Ile kosztuje weryfikacja w KRDN?
Pozyskanie danych dotyczących sytuacji finansowej kontrahenta ma szczególne znaczenie przy zawieraniu nowych transakcji. Zapoznanie się z takimi informacjami jest istotne ze względu na ryzyko podjęcia współpracy z niewypłacalnym podmiotem. Dlatego też informacje o zadłużeniu lub niewypłacalności są płatne.
Aby uzyskać informacje z KRDN trzeba uiścić opłatę:
Weryfikacja osoby fizycznej
15 zł
Weryfikacja osoby prawnej
15 zł
Weryfikacja innego podmiotu
15 zł
Weryfikacja własnej firmy lub osoby
15 zł
Monitorowanie podmiotu
15 zł
5. Weryfikacja kontrahentów - na jakie dane warto zwrócić uwagę?
Przed podjęciem nowej współpracy każdy przedsiębiorca powinien pamiętać o weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego. Dzięki skorzystaniu z weryfikacji w KRDN dowiesz się czy interesujący Cię podmiot nie widnieje w tym rejestrze. Jeżeli by się tam znajdował to oznaczałoby, że współpraca z nim wiązałaby się z ryzykiem. Aby zabezpieczyć się przed poważnymi konsekwencjami wynikającymi ze współpracy z nierzetelnym podmiotem, należy oprócz danych finansowych zwrócić też uwagę na dane takie jak: informacje podstawowe, adres prowadzenia działalności, podmioty powiązane (w tym beneficjentów rzeczywistych, osoby reprezentujące firmę), a także na opinię o firmie. Korzystając z raportu ekonomiczno - rynkowego inBillo uzyskasz dostęp do potrzebnych w procesie weryfikacji danych w ciagu 10 min. Jedyne co będzie ci potrzebne, to znajomość numeru NIP potencjalnego partnera biznesowego. W odróżnieniu od informacji z KRDN w raporcie inBillo otrzymasz ponadto informacje o wpisie kontrahenta na listę sankcyjna oraz ostrzeżenia KNF. Dzięki skorzystaniu z inBillozabezpieczysz się przed powstaniem zatoru płatniczego w twoim przedsiębiorstwie, a co za tym idzie ustaniem płynności finansowej.