Przed tym pytaniem prędzej czy później staje każdy przedsiębiorca. Oczywiście w idealnym świecie proces windykacji należności, by nas Nie dotyczył. W rzeczywistości z problemem niespłaconych faktur spotka się większa część przedsiębiorców. Na szczęście możemy starać się temu zapobiec i przejść proces bez większych problemów. Windykację możemy podzielić na pre windykację, windykację miękką i windykację twardą tj. sądową i egzekucyjną. Jak możemy zapobiec współpracy z niewypłacalnym kontrahentem?
Pre windykacja
Pre windykacją nazywamy całokształt działań jakie każdy podmiot powinien podejmować w celu zabezpieczenia spłaty przyszłych należności Działania te zaczynamy jeszcze przed podpisaniem umowy, dlatego bardzo istotny jest odpowiedni dobór partnerów biznesowych weryfikacja wiarygodności, wypłacalności i rozwój ich przedsiębiorstw. Stajemy tu przed podjęciem decyzji czy chcemy to zrobić sami, czy skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się szczegółową weryfikacją kontrahentów. Robienie czegoś na własną rękę stanowi duże ryzyko, czy wszystkie czynniki będą prawidłowo zweryfikowane i czy właściwie zinterpretujemy uzyskane wskaźniki. Pewniejszą drogą jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się profesjonalną weryfikacją.
Firmy świadczące badanie oceny wiarygodności finansowej kontrahenta są doskonałym narzędziem prewencyjnym. Umiejętny dobór partnerów biznesowych pozwoli na utrzymanie stabilności i zachowanie na odpowiednim poziomie płynności finansowej.
Podczas analizy sprawdzane są informację na temat stanu obecnego i historycznego funkcjonowania działalności. Kondycję finansową , sytuację majątkową i kapitałową przedsiębiorstwa. Kompleksowe sprawozdanie zawierać będzie również opinie o kontrahencie i rozwój jego działalności.
Mądrze przeprowadzona analiza pozwoli na świadomy dobór partnerów biznesowych i minimalizowanie poniesionych w przyszłości strat.
Windykacja polubowna
Kolejnym etapem, który zawiera proces windykacji jest windykacja polubowna, ten niedoceniony etap może nas uchronić przed drogą sądową i ostatecznym etapem czyli egzekucją komorniczą
Windykacja polubowna inaczej zwana monitoringiem jest istotnym jak niezbędnym elementem prowadzenia działalności. Dzięki prewencji możemy przeciwdziałać problemom z otrzymywaniem wpłat w terminie. Monitoring płatności należy prowadzić w sposób rozsądny i strategiczny.
Polega on na wysyłaniu przypomnień o zbliżającym się terminie zapłaty i wysyłaniu ewentualnych wezwań. Prawidłowa komunikacja powinna zawierać najważniejsze informacje dotyczące wystawionej faktury tj termin wpłaty lub zbliżający się termin zapłaty, dokładną kwotę do zapłaty i numer rachunku, na który należy uregulować płatność. Przypomnienia zaczynamy wysyłać już przed terminem płatności, dzięki temu zachowujemy dobre relacje z kontrahentem i kontrole nad płatnościami.
Wezwanie do zapłaty można wysłać zarówno w formie pisemnej jak i mailowej
W momencie kiedy windykacja polubowna nie przyniosła pożądanego efektu, przechodzimy do etapu sądowego, który to dla przedsiębiorstwa powinien być ostatecznością. Przed tym etapem wyślemy wezwanie do zapłaty, poinformujemy o ewentualnych wpisach do rejestrów gospodarczych.
Proces sądowy
Proces sądowy pojawia się jak wyczerpiemy już wszystkie możliwości porozumienia z dłużnikiem. Etap ten jest prowadzony po to, by jak najszybciej uzyskać wyrok i nakaz zapłaty, który to z kolei uprawiania nas do skierowania roszczenia do egzekucji komorniczej.
Windykację należności możemy przeprowadzić sami korzystając z dedykowanego systemu lub zlecić ją kancelarii prawnej. Pamiętajmy jednak, że do każdego procesu należy się bardzo dobrze przygotować, a skuteczna windykacja daje szansę na poprawę bieżącej płynności finansowej. Tu przeczytasz ile kosztuje windykacja. Proponuje, żeby skonsultować się z ekspertem w dziedzinie windykacji, który pomoże i doradzi jak skutecznie i w najprostszy sposób przejść przez ten nierzadko trudny etap prowadzenia własnego biznesu.