Sprzedaż z odroczonym terminem płatności, kredyt kupiecki jest pozabankową formą finansowania stosowaną przez firmy. Chcąc dokonać analizy kredytowej kontrahenta, przed udzieleniem kredytu kupieckiego, warto zapoznać się z narzędziami pozwalającymi na określenie poziomu bezpieczeństwa transakcji.
Badanie wiarygodności biznesowej kontrahenta jest istotnym zadaniem związanym z minimalizacją ryzyka utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa – ekspert ds. analizy danych Barbara Kolbus.
Czym jest ocena kredytowa kontrahenta?
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa zawiera dwa podstawowe zagadnienia: wypłacalność kontrahenta określaną przez analizę wskaźnikową oraz wiarygodność tzn. analizę otoczenia biznesowego przedsiębiorstwa. W celu dokonania oceny kredytowej kontrahenta niezbędne jest zgromadzenie danych przedsiębiorstwa m.in. dokumentów finansowych, ich wyliczenie, analiza i interpretacja oraz ustalenie wskaźników, które są najbardziej istotne w kontekście udzielenia kredytu kupieckiego.
Wskaźniki oceny kredytowej to:
• Płynność
• Rotacje majątku obrotowego
• Rentowność
• Cykl środków pieniężnych
• Obciążenia majątku
• Poziom zadłużenia
• Ocena struktury i poziomu kosztów
Jakie dane są wykorzystywane do oceny kredytowej kontrahenta?
W pierwszej kolejności należy potwierdzić tożsamość osoby, która reprezentuje firmę. Ważny jest zakres jej uprawnień w kontekście reprezentacji firmy. Nie potwierdzając tożsamości, firmy niejednokrotnie narażają się na komplikacje i straty.
Kolejnym działaniem jest sprawdzenie wspólników i udziałowców firmy. Jaka jest ich dotychczasowa historia? Czego można dowiedzieć się na ich temat ze źródeł dostępnych w Internecie? Ważnym elementem jest również weryfikacja beneficjenta rzeczywistego.
Co to oznacza?
Według definicji w art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy AML beneficjent rzeczywisty, to każda osoba fizyczna:
sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad podmiotem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez podmiot, lub imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.
gov.pl
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych uniemożliwia ukrycie swojej tożsamości i pochodzenia.
Przed udzieleniem kredytu kupieckiego firmie będącej jednoosobową działalnością gospodarczą, warto potwierdzić jej istnienie w CEIDG. Dokumentem, który należy zweryfikować w przypadku tego rodzaju firmy jest księga przychodów i rozchodów. Na jej podstawie zapoznamy się z aktualną sytuacją finansową wybranego kontrahenta. W przypadku chęci podjęcia współpracy ze spółką, powinniśmy przede wszystkim potwierdzić jej dane w KRS oraz uzyskać wgląd do sprawozdania finansowego - bilansu (zestawienia danych narastająco za ostatnie 3 lata) i rachunku zysków i strat.
Istotnym zagadnieniem w przypadku chęci udzielenia kredytu kupieckiego jest majątek firmy: nieruchomości oraz ruchomości, jakimi dysponuje dany kontrahent, które w przyszłości będą mogły stanowić pokrycie należności. Należy wziąć pod uwagę również fakt, jak długo firma istnieje, czy była zawieszana i jeśli tak, to na jaki okres np. w ciągu 3 ostatnich lat.
Znaczenie danych finansowych, opinii, informacji
Każdy, kto uzyska wgląd do danych finansowych, może przeanalizować, czy firma przynosi dochód, czy też towarzyszą jej problemy finansowe. Dokładna weryfikacja pozwala stwierdzić, czy możemy stać się ofiarą oszustwa, czy kontrahent wywiązuje się terminowo ze swoich zobowiązań oraz czy jego sytuacja na rynku jest stabilna.
Opinie w Internecie dotyczące dotychczasowej działalności firmy, są cennym i pomocnym źródłem informacji. Jeśli nagminnie pojawiały się negatywne wpisy na temat sprawdzanej firmy, w naszej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.
Gdzie pozyskać dane do oceny kredytowej kontrahenta?
Miejsca, które należy zweryfikować przed udzieleniem kredytu kupieckiego to:
- Krajowy Rejestr Długów (KRD)
- Wpisy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK)
- Wpisy na giełdach długów
Ile kosztuje pozyskanie danych?
Mówiąc o pozyskaniu danych najważniejszy element, to czas niezbędny na odszukanie oraz pobranie informacji, a następnie ich zestawienie i analizę. Chcąc zgromadzić informacje udostępniane w raporcie oceny współpracy inBillo, należy zainwestować od 1 do 6 godzin pracy.
Jaki jest koszt poszczególnych narzędzi?
Aktualnie pobranie pojedynczego raportu o kontrahencie z BIK, wiąże się z opłatą w wysokości 24 zł. Niektóre spośród płatnych źródeł nie udostępniają możliwości wykupienia pojedynczego raportu, należy wykupić abonament. Ten rodzaj rozliczenia preferuje m.in. KRD. Sprawdzenie wiarygodności firmy po NIP w KRD, wiąże się z opłatą w wysokości min. 250 zł/msc.
Dynamiczne zmiany na rynku sprzyjają powstawaniu zatorów płatniczych. Ocena współpracy z kontrahentem określa stopień bezpieczeństwa transakcji. Warto korzystać zarówno z bezpłatnych, jak i płatnych źródeł w celu uzyskania informacji nt. firmy - Katarzyna Rogalska specjalistka ds. płynności finansowej.
Generując raport wiarygodności kontrahenta inBillo, otrzymasz natychmiastowy dostęp do aktualnych danych zamieszczonych w rejestrach, informacje o środkach pozyskanych na rozwój, dane dotyczące zadłużenia firmy, a także opinie dostępne w Internecie. Pakietowa weryfikacja kontrahenta daje możliwość wygenerowania 50 raportów, dostęp do bazy gotowych szablonów ponagleń, wezwań do zapłaty, systemu windykacji online i pieczęci prewencyjnej kancelarii prawnej nadzorującej LT LAW.