Z artykułu dowiesz się czym są listy sankcyjne, jakie informacje zawierają oraz kto dokonuje wpisu osoby/ podmiotu na listę lub wykreślenia. A także co zrobić, aby uniknąć kar za nieprzestrzeganie list sankcyjnych.
Zgodnie z art. 118 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, przedsiębiorcy zobowiązani są do stosowania szczególnych środków ostrożności wobec osób i podmiotów wskazanych przez Generalnego Inspektora na listach sankcyjnych. W związku z tym każdy podmiot podejmując nową współpracę powinien zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy potencjalny kontrahent nie widnieje na takiej liście.
Listy sankcyjne - co to jest?
Jak wskazuje art. 120 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu lista sankcyjna jest prowadzona przez Generalnego Inspektora. Wpisywane są na nią osoby oraz podmioty wobec, których stosowane są szczególne środki ograniczające. Podmioty gospodarcze, które stanowią zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w związku z atakami terrorystycznymi, są objęte wpisem na listę sankcyjną.
Celem tworzenia przez rząd list sankcyjnych jest ograniczenie współpracy z podmiotami, a także osobami które mogą brać udział w nielegalnych procederach tj. pranie pieniędzy, handel narkotykami lub bronią, a także finansowanie terroryzmu itp.
Jak sprawdzić kto został wpisany na listę sankcyjną?
Listę podmiotów na które zostały nałożone sankcje, możemy znaleźć na stronie gov.pl. Jest ona tam udostępniona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na dzień dzisiejszy na listę zostało wpisanych jest 39 osób oraz 38 przedsiębiorstw podejrzanych o udział w nielegalnych działaniach.
Podmioty obowiązane wskazane w art. 2 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, aby zachować należytą staranność podczas zawierania transakcji z nowym kontrahentem muszą upewnić się czy nie widnieje on na liście sankcyjnej. W tym celu przedsiębiorcy mogą samodzielnie przeszukiwać dostępne bazy lub skorzystać z gotowego raportu inBillostworzonego, aby usprawnić proces weryfikacji kontrahenta.
Jakie informacje są zawarte na liście sankcyjnej?
Lista sankcyjna zawiera następujące informacje:
Imię i nazwisko/ nazwa podmiotu
Dane identyfikacyjne osoby/podmiotu
Uzasadnienie wpisu na listę
Zastosowane środki sankcyjne
Data umieszczenia na liście
Dlaczego weryfikacja kontrahenta jest istotna?
Polskie przepisy prawne nakładają na szereg podmiotów obowiązek przestrzegania list sankcyjnych. Podmioty, które nie przestrzegają prawa, są narażone na dotkliwe kary oraz sankcje. Artykuł 156 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu wskazuje, że podmioty niedopełniające swojego obowiązku wynikającego z wymienionej ustawy podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast w przypadku nieświadomego działania są narażone na karę grzywny. Zawierając transakcje z nierzetelnymi podmiotami przedsiębiorcy, są narażeni nie tylko na kary administracyjno - karne, ale również starte wizerunkową.
W celu uniknięcia poważnych konsekwencji wynikających z braku wnikliwej weryfikacji, każdy przedsiębiorca powinien sprawdzić potencjalnego partnera biznesowego przed podjęciem z nim współpracy.
Aby to zrobić może skorzystać zraportu ekonomiczno - rynkowego inBillo i zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami współpracy z nierzetelnym podmiotem. W raporcie znajdują się nie tylko informacje na temat wpisu na listę sankcyjną, ale również między innymi ostrzeżenia KNF, informacje rejestrowe oraz dane finansowe.