Z artykułu dowiesz się: czym charakteryzuje się wiarygodny sklep internetowy, jak sprawdzać dane firmy, która stoi za sklepem internetowym, jakie dane są kluczowe, jakie narzędzia mogą Ci w tym pomóc.
Sklep internetowy to serwis internetowy dający możliwość kupowania i sprzedawania produktów przez Internet, jedna z form handlu elektronicznego. Sklep internetowy jest częścią relacji B2C oraz B2B.
Wiarygodny sklep internetowy posiada na swojej stronie internetowej dane o firmie takie jak:
nazwa firmy,
adres,
dane rejestrowe, w tym NIP (numer identyfikacji podatkowej), REGON, KRS jeśli dotyczy.
Pamiętaj zakupy w sieci zawsze powinny budzić Twoje wątpliwości. Oszuści działają zarówno w realu, jak i w Internecie.
Jak sprawdzić czy dany sklep internetowy jest zarejestrowany w dedykowanych rejestrach?
Wystarczy sprawdzić czy podany NIP znajduje się z tą samą nazwą firmy w dedykowanym rejestrze. Zarówno w CEiDG jak i w KRS każdy może skorzystać z wyszukiwarki po NIP. Zarówno brak wyniku jak i wynik niezgodny z pozostałymi danymi na stronie internetowej wskazuje na próbę oszustwa.
Gdzie mogę szukać NIP sklepu?
NIP sklepu powinien być podany wraz z nazwą sklepu i pozostałymi danym w zakładce Kontakt. Kolejne 2 części strony, gdzie zgodnie z prawem NIP wraz z nazwą powinien być ujawniony to Polityka prywatności, powinien być też w Regulaminie.
Co zrobić jeśli na stronie sklepu nie ma podanego NIP?
Jeśli na stronie sklepu nie ma podanego NIP (nie ma w zakładce Kontakt, w Polityce Prywatności czy Regulaminie), ale jest nazwa a nawet adres numer ten możesz wyszukać za pomocą Google. Wystarczy, że wpiszesz w przeglądarkę frazę: "nazwa firmy+NIP", a Google poda Ci wynik, który posłuży do dalszej weryfikacji.
Co zrobić jeśli nie mogę znaleźć NIP sklepu?
Jeśli na stronie sklepu nie możesz zidentyfikować NIP, za pomocą Google też go nie znalazłeś, skorzystaj z szybkiego weryfikatora dostarczanego przez DMSales, link do narzędzia Refer Score: https://dmsales.com/refer-score/. W prosty sposób poprzez podanie nazwy domeny możesz pozyskać pełne dane rejestrowe firmy, która za nią stoi - o ile to nie próba oszustwa. W przypadku braku danych - otrzymasz taką informację.
Wówczas zdecydowanie powinieneś podjąć decyzję o rezygnacji z zakupu. Dane rejestrowe powinny być podane na www, powinny być z nią powiązane. Jeśli tak nie jest - ta strona może być stroną stworzoną przez oszusta.
Czy posiadanie przez sklep NIP jest wystraczającą podstawą aby mu zaufać?
Zdecydowanie NIE. Jest to pierwszy krok to weryfikacji, ale nie wyczerpuje elementów, które należy sprawdzić. Sprawdzenie serwisów internetowych powinno zawierać również:
sprawdzenie na jaki podmiot zarejestrowano domenę,
sprawdzenie czy sklep posiada certyfikat SSL,
sprawdzenie czy posiada zaufane bramki płatności,
sprawdzenie opinii,
sprawdzenie asortymentu i porównanie go z innymi sklepami oferującymi podobne artykuły.
Certyfikat SSL - Co to jest?
Wiarygodny sklep aby zapewnić bezpieczeństwo kupującym posiada certyfikat SSL, warto zawsze sprawdzić czy przy domenie istnieje symbol kłódeczki.
Certyfikat SSL jest cyfrowym plikiem komputerowy lub fragmentem kodu, który spełnia dwie podstawowe funkcje:
Autoryzacja i weryfikacja: Certyfikat SSL zawiera informacje o autentyczności niektórych szczegółów dotyczących firmy lub strony internetowej, które będą wyświetlane odwiedzającym w witrynie po kliknięciu symbolu kłódki przeglądarki. Kryteria weryfikacji stosowane przez urzędy certyfikacji w celu ustalenia, czy certyfikat SSL powinien zostać wydany, są najbardziej rygorystyczne dla certyfikatów Extended Validation, co czyni go najbardziej zaufanym certyfikatem SSL.
Szyfrowanie danych: Certyfikat SSL szyfruje przesyłane pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem, tak aby nikt nie mógł ich odczytać.
Certyfikat SSL gwarantuje poufność danych, które wprowadzamy w serwisie.
Bramka płatności na stronie - dlaczego to ważne?
Sklep internetowy powinien udostępniać swoim klientom zaufane bramki płatnicze, ich brak powinien być kolejnym sygnałem ostrzegawczym dla nas - mocnym czerwonym światłem.
Bramka płatnicza, to technologia, która przechwytuje i przekazuje dane dotyczące płatności od klienta do centrum autoryzacyjnego, a następnie przekazuje klientowi akceptację lub odrzucenie płatności. Bramka płatnicza w bezpieczny sposób weryfikuje dane karty klienta, zapewnia dostępność środków i ostatecznie umożliwia handlowcom uzyskanie płatności. Działa jako interfejs między witryną sprzedawcy, a jego agentem rozliczeniowym. Szyfruje wrażliwe dane karty kredytowej (sprzedawca nie ma do nich dostępu), zapewniając bezpieczne przekazywanie informacji od klienta do banku przejmującego za pośrednictwem akceptanta. Ponadto wykorzystując metodę płatności za pomocą bramki płatniczej szybciej i łatwiej uzyskasz zwrot środków w przypadku próby oszustwa niż w przypadku wykonania tradycyjnego przelewu. W przypadku wykonania tradycyjnego przelewu Twoje szanse na odzyskanie gotówki są bliskie zeru.
Jeśli nie korzystasz z płatności online z wykorzystaniem bramek płatniczych, staraj się zamawiać z płatnością za pobraniem by unikać oszustów.
Opinie - to co buduje zaufanie klientów
Zachęcamy to pogłębionej weryfikacji. Kolejnym elementem, który warto sprawdzić są opinie o sklepie oraz opinie o poszczególnych produktach. Zapoznaj się z nimi wnikliwie. Nie wiesz gdzie i jak szukać? Skorzystaj z raportu ekonomiczno-rynkowego inBillo, u nas wykorzystując numer NIP wyszukasz każdy podmiot zarejestrowany w Polsce. W sekcji zaufanie klientów znajdziesz wszystkie opinie jakie udało nam się znaleźć w sieci na temat danego podmiotu.
Mamy ostatnio w Polsce dość głośny przykład firmy odzieżowej, która zalega swoim klientkom blisko 1 000 000,00 złotych. Klientki albo nie otrzymały towaru, albo w wyniku zwrotu nie otrzymały należnych środków pieniężnych. Dlatego też warto sprawdzać co dzieje się w Social Mediach poszczególnych firm, w których nawet od lat robimy zakupy od czasu do czasu.
Porównywarki cen - po co mi one skoro trafiłem na świetną okazję?
Jeśli trafiłeś na świetną okazję tym bardziej powinieneś sprawdzić czy z łowcy promocji nie stałeś się ofiarą przestępstwo. Oszustwo w Polsce zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 m-cy do 8 lat.
Kodek krany, Art. 286:
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Z jakich porównywarek korzystać? Z dowolnych, aczkolwiek sprawdzonych, takich jak ceneo czy skąpiec. Warto zwracać uwagę na ich funkcjonalność, to czy łatwo wyszukiwać z nich produkty, korzystać z różnych filtrów. Czy produkt/artykuł jest zawsze szczegółowo opisany, czy są przedstawione opinie, które nasz szczególnie interesują, czy korzystają z nich inni klienci, czy sklep internetowy, w którym chcemy dokonać zakupu wyświetla się również w porównywarce jako jedna z opcji.
Nie daj się oszukać, sprawdzaj dane o sklepie, jak i jego produktach. Masz zawsze czas aby się zastanowić i podjąć decyzję w oparciu o fakty. Sprawdź uznane serwisy o wysokiej renomie i do nich przyrównuj się "niebywałe okazje". Policja zawsze może na Twój wniosek rozpoznać sprawę, ale zastanów się czy faktycznie na to masz czas.