Z artykułu dowiesz się: jak działają porównywarki cen sklepów internetowych, dlaczego korzystanie z nich jest takie istotne, czy wymagane jest prezentowanie historii zmiany cen.
Trwa Black Week, zaczynamy zakupy prezentów świątecznych, nie dajmy się zwieść fałszywym promocjom sklepów internetowych.
Porównywarki cenowe
Wraz z rozwojem branży e-commerce, coraz większą popularność zyskały porównywarki cenowe. Czym są porównywarki cenowe? Czy dzięki porównywarkom cen możliwe są tanie zakupy w e-commerce? Na te pytanie odpowiem w niniejszym artykule.
Porównywarka cen umożliwia zestawienie cen tego samego produktu w wielu sklepach internetowych jednocześnie. Dzięki tej funkcjonalności serwis pomaga znaleźć sprzedawcę, który oferuje pożądany towar czy usługę w najniższej cenie.
Porównywarki cen pozwalają właścicielom sklepów internetowych zwiększać zasięgi i tym samym zwiększać sprzedaż. Z kolei atutem dla kupujących jest fakt, że wystarczy kilka kliknięć a na 1 stronie pojawi się zestawienie ofert różnych sklepów internetowych poszukiwanego produktu.
Dzięki porównywarkom cen i agregowaniu ofert sprzedażowych przez ich algorytmy poszukiwanie informacji o produktach stało się banalnie proste. Sklepy internetowe, które dołączają do systemu zyskują na swojej wiarygodności w oczach klientów.
Przykład:
Porównywarka cenowa taka jak Ceneo.pl agreguje oferty sprzedażowe wyłącznie ofert sklepów, które przystąpiły do ich programu. Chcemy kupić w prezencie dla bliskiej nam osoby smart watch. Dzięki porównywarce możemy porównać: sklepy oferujące dany produkt, zobaczyć ich opinie zarówno o produkcie, jak i sprzedającym, poznać ceny oraz czas i koszty dostawy.
Jak działają porównywarki cen?
Porównywarki cen opierają się na modelu rozliczeniowym PPC, czyli płatność za klik. Zobowiązanie pobierane jest z konta danego sklepu w chwili, gdy kupujący przechodzi na jego witrynę. Dodatkowo porównywarki cen (np. Ceneo) umożliwiają wyświetlanie swojej oferty ponad konkurentami.
Algorytm porównywarki cen pobiera ceny z poszczególnych sklepów i zestawia je na danej karcie produktu. Następnie umożliwia sortowanie wyników np. po cenie. Co istotne, aby proces ten był możliwy, e-sklep musi być zintegrowany z porównywarką cen. Portal pobiera ze sklepu plik XML, który jest zgodny z jego cennikiem. Portale tego typu umożliwiają zebranie informacji o cenie, opiniach danego sklepu, czasie dostawy i dostępności produktu w asortymencie. Co ważne, to sklep decyduje, jakie produkty wyświetla na porównywarce cen.
Jak korzystać z porównywarki cen, gdy jest się klientem?
Po pierwsze wybierasz porównywarkę cen, z której chcesz skorzystać. Poniżej w artykule prezentuję ranki porównywarek. W dedykowanym polu, tzw. wyszukiwarce wpisujesz nazwę produktu, który Cię interesuje. Klikasz "Szukaj".
W wynikach wyszukiwania zaprezentowane są strony internetowe sklepów, gdzie dostępny jest szykany produkt, jego cena, informacje o dostawie, jest też opis produktu, możliwość zadania pytania czy zapoznania się z opiniami.
Klikając przycisk "Idź do sklepu" czy "Kup" inicjujesz proces zakupowy. Każde kliknięcie w jeden z przycisków przeniesie Cię na stronę sklepu internetowego, gdzie będziesz mógł zapoznać się jakie są możliwe formy sprzedaży, płatności, dostawy interesującego Cię produktu.
Dzięki porównywarkom możliwe jest dokonywanie zakupów w sklepach oferujących niższe ceny czy to produktu czy dostawy. Dzięki takim zestawieniom klient może w pełni wykorzystać dobrodziejstwo internetu, którego celem jest dostarczanie danych i informacji.
Jakie korzyści dla e-sprzedawcy daje porównywarka cen?
Porównywarki mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe Polaków, jak i na cały rynek e-commerce. Z danych Ceneo.pl wynika, że co ósma transakcja w Polsce odbywa się za ich pośrednictwem. Dodatkowo dane z serwisu wskazują na 4,5 proc. konwersję.
Korzyści ze sprzedaży produktów za pomocą porównywarek cen jest więcej:
konkurencja pod stałą obserwacją,
dostęp do narzędzi analitycznych,
przekierowanie ruchu z porównywarki na stronę e-sklepu,
świetny sposób budowania własnej marki.
Ranking porównywarek cen na polskim rynku
Na polskim rynku istnieje dużo porównywarek cenowych, jednak nie wszystkie cieszą się wysoką popularnością. Polscy kupujący, najchętniej korzystają z tych sprawdzonych, o dobrej opinii. SimilarWeb – firma specjalizująca się w opracowywaniu danych analitycznych – stworzyła ranking porównywarek cenowych, a pod uwagę brała przede wszystkim liczbę korzystających z nich użytkowników.
Ceneo.pl - najbardziej popularna porównywarka cen w Polsce. Na Ceneo znajdziesz aż 25 mln ofert. Portal liczy sobie ok. 46.91 mln wizyt miesięcznie. Jak widać potencjał sprzedażowy na tej platformie jest ogromny;
Skąpiec.pl - odnotowuje 3,26 mln wizyt miesięcznie;
Okazje.info.pl - w skali miesiąca ma ponad milion odsłon;
Nokaut.pl - mocnym atutem porównywarki jest przyjazny interface, który chwalą sobie użytkownicy portalu. Nokaut.pl porównuje oferty z ponad 2100 sklepów online. Według danych SimilarWeb, ruch na Nokaut.ploscyluje wokół 323 tys. wizyt miesięcznie.
Historia cen produktów
Od maja 2022 zaczyna obowiązywać w Unii Europejskiej dyrektywa Omnibus zmieniająca warunki sprzedaży dla konsumentów. Jednym z wymogów jest prezentowanie historii cen towarów z ostatnich 30 dni. Nowe prawo ma chronić klientów przed fałszywymi promocjami.
Aby dostosować sklep do obowiązujących przepisów, sprzedawcy powinni zadbać by strona sklepu internetowego prezentowała historię cen produktów (historia zmian powinna być zapisywana w bazie danych sklepu).
Porównywarka cenowa jaką jest Ceneo.pl daje ci możliwość przejrzenia historii zmiany cen np. w aplikacji mobilnej. Wybierając interesujący Cię produkt znajdziesz historię cen zaraz pod sekcją zawierającą wszystkie oferty. Kliknij "Zobacz więcej", sprawdź wykres zmiany ceny oraz ustaw powiadomienie, jeśli cena produktu osiągnie wskazaną wartość. Do tego pomocna może być również analiza opinii klientów, którzy mogą wypowiedzieć się o zmianie nie tylko w ostatnim czasie (30 dni), ale i rok do roku.
mec. dr Tomasz Ciupka
„Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który oferuje swoje produkty lub usługi osobom indywidualnym, jest umieszczenie informacji o cenie produktu bezpośrednio na nim lub w łatwo widocznym miejscu, tak by nie budziła ona wątpliwości. Wynika to bowiem z ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług.
Ważne zmiany w zakresie informowania o cenach wprowadza dyrektywa OMNIBUS, nad której implementacją do polskiego porządku prawnego trwają obecnie intensywne prace legislacyjne. Dyrektywa Omnibus ma bowiem znaleźć odzwierciedlenie chociażby w nowelizacji przepisów ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług.
Projekt nowelizacji ww. ustawy zakłada bowiem, że sprzedawcy będą obowiązani informować kupujących o cenach sprzed obniżki, co ma znajdować odzwierciedlenie w art. 4 projektu nowelizacji. Powołany artykuł stanowi bowiem, że w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru lub usługi w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. Ponadto w każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Jeśli zaś dany towar lub dana usługa są oferowane do sprzedaży w okresie krótszym niż 30 dni, obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi, która obowiązywała w okresie od dnia rozpoczęcia oferowania tego towaru lub tej usługi do sprzedaży do dnia wprowadzenia obniżki. Co istotne, brak realizacji ww. obowiązków ma być zagrożony karą pieniężną, która może zostać nałożona na sprzedawcę przez Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, zgodnie z brzmieniem art. 6 nowelizowanej ustawy.
Wprowadzenie powyższych przepisów niewątpliwie w sposób wyraźny i jednoznaczny ureguluje kwestię obniżek i promocji wprowadzanych przez sprzedawców i obowiązków z tym związanych, oraz powinno w istocie służyć lepszej ochronie konsumentów przed nieuczciwymi praktykami, tj. jak chociażby organizowanie sztucznych promocji w tzw. Black Friday (tj. celowe podnoszenie z odpowiednim wyprzedzeniem cen danych produktów, tak aby zorganizować pozorną promocję na dany produkt). Dla sprzedawców oznacza to z kolei, że już dziś winni oni zweryfikować chociażby procedury wewnętrze dot. wprowadzania obniżek cen, oraz dostosować je, tak aby być gotowym na zmiany, które w najbliższym czasie zapewne wprowadzone zostaną pakietem znowelizowanych ustaw związanych z implementacją dyrektywy Omnibus”.
W ocenie reputacji sklepu, firmy która za nim stoi pomoże Ci z kolei:
refer score - szacunkowa ocena podmiotu, na stronie dmsales.com, za pomocą nazwy domeny czy też NIP podmiotu sprawdzisz jego szacunkową ocenę; weryfikując podmiot po domenie otrzymasz jasny komunikat, czy nie stoi za nią przypadkiem próbą oszustwa;
raport ekonomiczno-rynkowy inBillo - z kolei dać Ci pełne informacje o danej firmie, nie tylko szacunkową ocenę jej wiarygodniści, ale i zestawienie opinii, które na jej temat poajwiły się w internecie, wykorzystanej technologii na stronie internetowej powiązanej z firmą, informajce o kondycji finansowej, osobach odpowiedzialnych za zarządzanie firmą czy czerpiacych z niej zyski, jak i wiele więcej.
Więcej o zawartości raportu dowiesz się z naszego materiału na YouTube: