Skutki ogólnoświatowego kryzysu wywołanego pandemią odczuwa chyba każdy uczestnik rynku. Część branż (takich jak medyczna, e-commerce i gamingowa) jest dzisiaj nawet w lepszej sytuacji niż przed pandemią. Jednak większość przedsiębiorstw nie ma takiego szczęścia i w ich bieżącej pracy pojawiły się nowe problemy lub bieżące stały się jeszcze bardziej uciążliwe. Dlatego ważne jest wnikliwe kontrolowanie rynku i weryfikowanie kontrahentów, by nie rozpocząć współpracy z nierzetelną firmą. Publikujemy dzisiaj raport uwzględniający najbardziej ryzykowne branże w 2022 roku. Jeśli działasz lub współpracujesz z firmami z tych sektorów rynku – musisz być szczególnie ostrożny.
Wiele ze wspomnianych poniżej branż już od lat pojawia się w podobnych rankingach, ale część stanęła przez zupełnie nowymi wymaganiami rynku i ciężko przewidzieć, jakie skutki one przyniosą. Postaramy się też powiedzieć nieco więcej na temat przyczyn takiej sytuacji.
Ryzykowne branże, w których od lat występuje ryzyko wystąpienia zatoru płatniczego
W Polsce wiele branż od lat działa w towarzystwie permanentnych problemów. Co jeszcze gorze, w części z nich opóźnienia w zapłacie lub w wykonywaniu zleconych usług są przyjętym standardem. A to komplikuje życie tak naprawdę wszystkim uczestnikom takich rynków.
Jak wynika z naszych danych, najbardziej ryzykownymi branżami w 2022 roku nadal pozostają:
- budownictwo (ponad 5100 dłużników w naszej bazie)
- transport (ponad 4400 dłużników)
- handel i gastronomia (ponad 4100 dłużników)
BUDOWNICTWO
Tutaj należy wspomnieć o następujących kategoriach:
- Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych: 2 797 dłużników, najwięcej w województwie mazowieckim (493 firmy)
- Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych: 1292 dłużników, najwięcej w województwie śląskim (194 firmy).
- Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków: 1020 dłużników w naszej bazie, głównie w województwie mazowieckim (259 firm).
TRANSPORT
Na tę gałąź rynku składają się:
- Transport drogowy towarów: 3339 dłużników, głównie z województwa mazowieckiego (585 podmiotów)
- Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli: 1144 zadłużonych firm, w tym najwięcej w województwie śląskim – 189.
HANDEL I GASTRONOMIA
- Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne: 1856 zadłużonych, najwięcej w województwie mazowieckim (430 firm)
- Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach: 1315 dłużników, w tym 248 firm w województwie śląskim.
- Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana: 1000 firm, przede wszystkim z województwa mazowieckiego (295 dłużników).
Łącznie, jak wynika z danych InBillo, w Polsce jest ponad 100 tysięcy podmiotów (z tego nieco ponad 12 tysięcy w samym województwie mazowieckim) zadłużonych na łączną sumę ponad 2 098 000 000 zł.
Problemy w tych sektorach sięgają dekad i pomimo różnego rodzaju inicjatyw nie udało się ich powstrzymać. Wprowadzane ustawy mające na celu utrudnić powstawanie zatorów płatniczych nie rozwiązały wieloletnich trudności. Niestety w dalszym ciągu przedstawiciele tych grup przodują zarówno w liczbie, jak i w kwocie długów, wyprzedzając kilkukrotnie inne branże. Co gorsze, te różnice rokrocznie się zwiększają.
Poza długami kolejnym problemem mogą być częste upadłości firm z branż budowlanych, transportowych i handlowych. Mając to na względzie, należy przyłożyć dużo wagi do weryfikacji wiarygodności kontrahenta. W innym wypadku Twoje przedsiębiorstwo może stanąć przed dużym wyzwaniem uporania się z problemami finansowymi.
Jakie nowe branże borykają się z trudnościami w ostatnim czasie?
Globalny kryzys spowodowany pandemią koronawirusa dotknął wiele przedsiębiorstw, a także zwykłych konsumentów. Główną przyczyną problemów są obostrzenia związane z covid-19 oraz przerwane łańcuchy dostaw. Pierwszą „nową” branżą najmocniej dotkniętą obostrzeniami jest gastronomia. Przez wiele miesięcy w 2020 i 2021 roku praca restauracji była niemożliwa, a koszty stałe zmniejszały się tylko częściowo. Taka sytuacja doprowadziła do upadłości i niewypłacalności wielu przedsiębiorców z tej branży.
Takie same efekty można zauważyć weryfikując kontrahentów z handlu detalicznego mało i średnio powierzchniowego. Wiele sklepów musiało się zamknąć poprzez brak klientów i dostaw towarów. Nie mogąc utrzymać obrotu na zakładanym poziomie, konieczna była często redukcja kosztów, a także opóźnienia w płatnościach. Z tego względu ryzyko wystąpienia zatoru płatniczego było duże. Dowiedz się, czym jest zator płatniczy. Taka koniunktura pozwala na przejmowanie rynku przez dużych graczy, którzy coraz mocniej wpływają na mniejsze sklepy.
Jakie są przyczyny problemów w niektórych gałęziach gospodarki
Przyczyny wpływające na poziom ryzyka w danych branżach można podzielić na dwie grupy:
- Długoterminowe: występujące w branży od wielu lat; takie, których do tej pory nie udało się wyeliminować. Może to być sezonowość, problem z dostępem do materiałów, lub zmowy cenowe.
- Krótkoterminowe: sytuacje nagłe takie jak kryzysy, zmiany w prawie, czy nawet moda
Każdy przedsiębiorca musi przygotować się na oba przypadki, ponieważ czynniki kształtujące rynek w obecnym świecie zmieniają się bardzo szybko. Tylko dobrze przygotowany przedsiębiorca jest w stanie sprostać dynamicznym zmianom rynkowym. Weryfikując dany obszar gospodarki lub pojedynczego kontrahenta, należy mieć na uwadze wiele czynników. Zainteresowanie skierowane jest przeważnie na wypłacalność firmy i jej opinie. To jest podstawa, od której trzeba zacząć. Następnie należy sprawdzić prawne aspekty działalności oraz spróbować przewidzieć problemy, które mogą się pojawić w trakcie współpracy. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie na nieprzewidziane sytuacje. Trudno dokładnie określić jak będzie kształtował się rynek za kilka lat, więc należy zawierać odpowiednie zabezpieczenie w umowach, a także zadbać o zabezpieczenia finansowe. Więcej na temat danych pozwalających określić wiarygodność kontrahenta znajdziesz w podlinkowanym artykule.
Każdy przedsiębiorca musi przygotować się na oba przypadki, ponieważ czynniki kształtujące rynek w obecnym świecie zmieniają się bardzo szybko. Tylko dobrze przygotowany przedsiębiorca jest w stanie sprostać dynamicznym zmianom rynkowym. Weryfikując dany obszar gospodarki lub pojedynczego kontrahenta, należy mieć na uwadze wiele czynników. Zainteresowanie skierowane jest przeważnie na wypłacalność firmy i jej opinie. To jest podstawa, od której trzeba zacząć. Następnie należy sprawdzić prawne aspekty działalności oraz spróbować przewidzieć problemy, które mogą się pojawić w trakcie współpracy. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie na nieprzewidziane sytuacje. Trudno dokładnie określić jak będzie kształtował się rynek za kilka lat, więc należy zawierać odpowiednie zabezpieczenie w umowach, a także zadbać o zabezpieczenia finansowe.
Więcej na temat danych pozwalających określić wiarygodność kontrahenta znajdziesz w podlinkowanym artykule.
Możliwe skutki współpracy z ryzykownymi branżami
Współpraca z kontrahentem z ryzykownej branży może skutkować dużymi problemami.
Najczęściej występujące to:
- brak lub opóźnienie wykonania usługi,
- brak lub opóźnienie w płatności.
Każde przedsiębiorstwo borykające się z takimi problemami jest mocniej narażone na utratę płynności finansowej, a w konsekwencji na bankructwo. Wiedząc o tym, należy dokładnie prześwietlić każdego potencjalnego kontrahenta. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na profesjonalne raporty, które dokładnie zdiagnozują wszystkie potencjalne zagrożenia.
Podsumowanie: bądź ostrożny, współpracując z ryzykownymi branżami!
Jeśli jesteś częścią lub współpracujesz z sektorem rynku, który jest powszechnie uważany za ryzykowny, bądź ostrożny i nie podejmuj decyzji o nawiązaniu współpracy z nowym partnerem biznesowym pochopnie.
Oto co możesz zrobić przed zawarciem umowy:
- Sprawdź wiarygodność kontrahenta przy użyciu kompleksowych raportów dostępnych np. w InBillo.
- Sprawdź opinie na temat danej firmy przed podjęciem współpracy.
- Dobrze zabezpiecz swoje interesy w umowie.
- Unikaj współpracy z firmami, które w przeszłości miały problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.
Uchronisz się w ten sposób przed wieloma przykrymi skutkami współpracy z nierzetelną firmą.
Zapraszamy do skorzystania z usług InBillo. Nasi specjaliści sprawnie przekażą wszystkie potrzebne informacje na temat każdej firmy.