Z artykułu dowiesz się czym są roczne sprawozdania finansowe, kto jest obowiązany do ich składania oraz podpisywania, jakie elementy są w nich zawarte oraz jakie kary obowiązują za niezłożenie sprawozdania.
Sprawozdanie finansowe jest dokumentem przedstawiającym dane na temat sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa, a także uzyskane przez nie roczne wyniki finansowe. Celem sprawozdania finansowego jest przedstawienie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dzień na który sporządza się sprawozdanie finansowe jest nazywany dniem bilansowym. Dokument ten powinien zostać złożony w walucie polskiej oraz w języku polskim. Każde sprawozdanie finansowe musi być zgodne z przepisami ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.
2. Kto ma obowiązek składania sprawozdań finansowych?
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego jest odpowiedzialny kierownik jednostki. Pod przygotowanym sprawozdaniem finansowym musi podpisać się osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (np. Księgowa) oraz członkowie zarządu.
Do złożenia rocznego sprawozdania finansowego obowiązane są:
Podmioty, które ustawa o rachunkowości zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych (ze względu na wysokość dochodów)
Podmioty, które wybrały prowadzenie ksiąg rachunkowych jako sposób ewidencjonowania
Sprawozdania finansowe, są składane również przez firmy dobrowolnie np. w sytuacji zawierania transakcji opiewających na dużą sumę pieniędzy. Robi się w to w celu weryfikacji kondycji finansowej kontrahenta.
3. Kiedy należy sporządzić roczne sprawozdanie finansowe?
Zgodnie z ustawą o rachunkowości kierownik jednostki musi sporządzić sprawozdanie finansowe nie później niż w ciagu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawić je właściwym organom. Następnie to sprawozdanie finansowe musi zostać zatwierdzone przez uprawnione do tego organy np. Organy nadzorcze, walne zgromadzenie lub przez właściciela prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną wpisaną do Centralnej Ewidencji. Proces zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.
4. Jakie elementy zawiera sprawozdanie finansowe?
Sprawozdanie finansowe zawiera elementy takie jak:
Bilans - jest to obligatoryjny element sprawozdania finansowego. Na bilans składają się aktywa (składniki majątku przedsiębiorstwa) oraz pasywa (źródła finansowania).
Rachunek zysków i strat - jest to podsumowanie poszczególnych działań jednostki w danym roku. Prezentuje ogólny wynik finansowy przedsiębiorstwa. Stanowi podsumowanie przychodów oraz kosztów/ wydatków przedsiębiorstwa za dany rok.
Zestawienie zmian w kapitale własnym
Rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy - jest to dokument podsumowujący przepływ środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Uwzględnia wykorzystanie funduszy oraz ich źródła. Na jego podstawie może zweryfikować zdolność podmiotu do regulowania zobowiązań oraz określić płynność finansową.
Załączniki, jakie należy dołączyć do sprawozdania finansowego:
Sprawozdanie z działaności
Odpis uchwały lub postanowienie organu potwierdzającego przedstawiane dokumenty
Odpis uchwały o podziale zysków lub pokryciu strat
Aby sprawdzić roczne sprawozdanie finansowe danej firmy wystarczy wejść na stronę https://ekrs.ms.gov.pl/. Następnie należy wejść w zakładkę „Przeglądanie dokumentów finansowych” i we wskazane pole wpisać numer KRS interesującego nas podmiotu. Dzięki temu możesz bezpłatnie wyszukać i pobrać dokument finansowy danej działalności gospodarczej wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego.
Informacje te znajdziesz w sekcji zwanej „Wyniki Finansowe”. Pliki są możliwe do pobrania w formacie pdf.
6. Sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego.
Złożenie rocznego sprawozdania finansowego jest obowiązkiem kierownika jednostki, który nakłada nie niego ustawa o rachunkowości. Niedopełnienie tego obowiązku w terminie wiąże się z karami nakładanymi na przedsiębiorstwo oraz zarząd.
Kary za niezlodzenie sprawozdania finansowego to:
Kara grzywny
Kara pozbawienia wolności do lat 2
Poddanie obu karom łącznie
Wszczęcie postępowania przymuszającego
Wykreślenie spółki z KRS
Ustanowienie kuratora
7. Podsumowanie.
Jeżeli zależy Ci na poznaniu sytuacji biznesowej kontrahenta, powninieneś zweryfikować jego roczne sprawozdanie finansowe. Możesz to zrobić w prosty oraz zautomatyzowany sposób korzystając z raportu inBillo. W sekcji “Moralność płatnicza” znajdziesz dane na temat długów, otrzymanych dotacji oraz pomoy publicznej. Dzięki tym informacjom lepiej poznasz sytuacje finansową potencjalnego partnera biznesowgo i zweryfikujesz czy jest on podmiotem wyplacalnym. Gdy chcesz podejmować mądre decyzje biznesowe, pracować z rzetelnymi kontrahenatmi oraz ograniczyć ryzyko ustania płynności finansowej w Twoim przedsiębiorstwie, pamiętaj o weryfikacji kontrahenta.