Każdy podatnik VAT posiada numer VAT, w Polsce jest to numer NIP (NIP = numer identyfikacji podatkowej). Jets to numer rejestracyjny podatnika VAT w postaci kodu literowo-cyfrowym i składa się z maksymalnie 15 znaków. Dla podmiotów zarejestrowanych w Polsce jest to 10 cyfr. NIP wprowadziła ustawa z października 1995, a zaczął obowiązywać od 1996. Nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego. Od 1 września 2011 roku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej używają numeru PESEL jako identyfikatora podatkowego
Numer VAT UE
Podatnik VAT UE korzysta z unijnego numeru VAT. Unijny numer VAT to kod literowo-cyfrowy (max 15 znaków). Pierwsze dwie litery to informacja o kraju członkowskim, np. symbol DE oznacza Niemcy, PL oznacza Polskę - kraj gdzie zarejestrowany jest weryfikowany podmiot. Np. numer VAT UE DBMS to: PL5272644702. Posiadanie numeru VAT UE umożliwia realizację transakcji wewnątrzwspólnotowych, bez niego podmiot nie ma możliwości przeprowadzania transakcji europejskiej.
Raport inBillo
Raport inBillo prezentuje numer VAT oraz VAT UE badanego podmiotu. Z raportu dowiesz się czy sprawdzana firma to czynny podatnik VAT. W przypadku uzyskania zwolnienia z VAT, skreślenia z listy podatników vat, taka informacja jest ujawniana o podmiocie gospodarczym w raporcie wraz ze stosowną datą i podaniem przyczyny.
Sprawdź firmę z inBillo po NIP, poznaj o niej fakty.
Jak sprawdzić poprawność numeru VAT UE?
Jęli przedsiębiorców zastanawia się czym jest numer VAT UE, jak można sprawdzić VAT UE. W weryfikacji pomoże Ci raport ekonomiczno-rynkowy inBillo (https://www.inbillo.com/raporty), jak i wyszukiwarka VIES (https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/).
Jak wyżej opisano numer VAT to ciąg liter i znaków, max 15. Numer ten wpisujemy w dedykowane pole systemu VIES, podajemy również kraj, klikamy w przycisk: Sprawdź. Po kilku chwilach otrzymujemy informację czy jest to numer nieaktywny/nieprawidłowy czy może jak najbardziej w tym podmiotem możemy dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Co zrobić, jeżeli istniejący numer nie jest zweryfikowany?
Jeżeli Twój klient twierdzi, że zarejestrował się do celów podatku VAT, ale nie potwierdza tego weryfikacja online za pomocą VIES, możesz zażądać weryfikacji w urzędzie skarbowym jego kraju. Możliwe, że Twój klient będzie musiał dokonać dodatkowej rejestracji jako podatnik VAT na potrzeby transakcji transgranicznych w obrębie UE. Procedura ta wygląda w każdym kraju inaczej.