Z artykułu dowiesz się: jak wyszukiwać informacje o pomocy publicznej, jakie informacje można pozyskać z Internetu, czym jest baza danych SUDOP, jak sprawdzać po NIP w SUDOP.
Czy wiesz, że w od 1 stycznia do 31 października 2022 roku 289 226 polskich firm skorzystało ze środków z pomocy publicznej (w tym środków z UE)? A wartość pomoc brutto wyniosła: 38 398 458 950,41PLN? W tym ok 12 tys. firm z branży transportu drogowego, ok 24 tys. z branży budowlanej? Między innymi takie dane możesz pozyskać w SUDOP.
Czym jest SUDOP
SUDOP, czyli System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej dostępny pod adresem: https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary służy zapewnieniu przejrzystości przyznawania pomocy publicznej przez organy państwowe (Dostęp elektroniczny do SUDOP można uzyskać również poprzez stronę UOKiK - zakładka POMOC PUBLICZNA / SPRAWOZDAWCZOŚĆ / DANE O UDZIELONEJ POMOCY-SUDOP.).
SUDOP pełni rolę wyszukiwarki pomocy publicznej otrzymanej przez beneficjentów oraz jest źródłem informacji, w szczególności dla przedsiębiorców ubiegających się aktualnie o wsparcie finansowe. Baza SUDOP zawiera informacje o:
wdrażanych w Polsce środkach pomocowych;
pomocy udzielonej w ramach wdrażanych w Polsce środków pomocowych;
wszelkiej pomocy publicznej i pomocy de minimis udzielonej danemu beneficjentowi.
Informacje udostępnianie za pośrednictwem systemu SUDOP pochodzą ze sprawozdań o udzielonej pomocy sporządzanych za pośrednictwem aplikacji SHRIMP przez podmioty udzielające pomocy na podstawie art. 32 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.).
W celu weryfikacji podmiotu gospodarczego i wyszukania informacji na jego temat szczególnie ważna jest możliwość wyszukania w SUDOP po NIP beneficjentów wybranych środków pomocowych.
W dedykowane pole wpisujesz NIP weryfikowanego kontrahenta i naciskasz przycisk "Pobierz nazwę", system walid uje (weryfikuje) czy podany NIP jest prawdziwy. Jeśli wprowadzisz błędny NIP system poprosi Cię o korektę.
Dla poprawnie wprowadzonego NIP SUDOP wyświetla nazwę przedsiębiorcy.
Następnie wskazujesz jaki okres jest dla Ciebie interesujący, możesz również zawęzić wyszukanie ze względu na zakres pomocy ( do wyboru masz pomoc de minimis lub pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19).
Bardzo przydatną funkcją jest zawijanie długich wierszy w kolumnach dla plików typu PDF - bez zaznaczenia tej funkcji analiza pliku staje się wręcz niemożliwa.
Wyszukane dane w SUDOP można eksportować do pliku typu PDF lub do pliku CSV, który można wykorzystać do dalszej analizy.
W ten sposób można zweryfikować każdy zarejestrowany podmiot gospodarczy w Polsce i dowiedzieć się czy pozyskał środki z pomocy publicznej czy też nie.
Kto odpowiada za aktualizowanie wpisów w bazie SUDOP
Aktualizacja danych w SUDOP odbywa się codziennie w godzinach nocnych, dlatego też sprawozdania wprowadzone za pośrednictwem aplikacji SHRIMP będą widoczne w systemie SUDOP następnego dnia.
Kto może korzystać z danych z bazy SUDOP
Z bazy danych SUDOP mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Dzięki SUDOP każdy obywatel może sprawdzić wysokość dotacji dla danej firmy oraz inne aspekty związane z udzieloną jej pomocą. To bardzo dobre rozwiązanie, w pełni zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, które traktują o przejrzystości i transparentności życia publicznego i wymagają jasnego podawania źródeł finansowania w sferze publicznej.
Dlaczego warto sprawdzać kontrahenta w bazie SUDOP
Informacja z bazy SUDOP o podmiocie gospodarczym może wskazywać na szanse lub zagrożenia wynikające z nawiązania z nim współpracy. W dzisiejszych czasach kryzysu gospodarczego to dane z bazy SUDOP mogą wskazać nam, że weryfikowany podmiot ma kłopoty finansowe lub też potrafi aktywnie wykorzystywać środki pomocowe na inwestycje i tym samym rozwój. O charakterze pomocy powie Ci kategoria Przeznaczenie pomocy, to dzięki niej dowiesz się czy firma inwestuje w innowacje, pozyskuje środki na stworzenie miejsc pracy, korzysta ze środków PFRON, korzysta z pomocy kryzysowej, czy nawet wspiera rozwój źródeł energii odnawialnej.
SUDOP jest cenną bazą informacji o podmiotach gospodarczych.
Raport inBillo a SUDOP
W raporcie ekonomiczno-rynkowym inBillo w sekcji Moralność płatnicza znajdziesz również bieżące dane z SUDOP o weryfikowanym podmiocie. Dane pobierane są przez system w czasie rzeczywistym generowania dla Ciebie raportu.
Oprócz danych dotyczących pomocy publicznej z raportu z sekcji Moralność płatnicza pozyskasz również dane dotyczące zadłużenia sprawdzanej firmy czy wygranych przez nią przetargów.
Z inBillo oszczędzasz swój cenny czas, który zamiast na poszukiwanie danych możesz wykorzystać na ich szczegółową analizę.