Tokenizacja realizowana jest przy wykorzystaniu technologii blockchain. Tokenizacja jest formą przekształcania wartości firmy w zasoby cyfrowe, jednym z większych obecnie światowych trendów wśród zwolenników stosowania nowych technologii.
Token może być cyfrową reprezentacją aktywa – reprezentacją wartości w świecie cyfrowym. Token może być:
Znakiem legitymacyjnym , czyli cyfrowym odwzorowaniem określonych zbywalnych praw majątkowych. Wówczas token potwierdza prawo, jakie przysługuje jego posiadaczowi.
Cyfrowym prawem własności do rzeczy:
cyfrowych lub,
stacjonarnych np. nieruchomości;
akcją,
prawem do akcji.
Tokenizacja biznesu polega na tworzeniu tokenów ściśle połączonych z konkretnym projektem. Proces tokenizacji, w którego trakcie przenosi się wartość przedsięwzięcia na token, może posłużyć jako narzędzie do upraszczania i automatyzacji procesów w przedsiębiorstwie oraz być metodą jego finansowania. Proces polega na emisji tokenów na Blockchain, a następnie przypisaniu ich do konkretnego aktywa. Co istotne, tokenizacja może dotyczyć aktywa już istniejącej lub dopiero powstającej. Token może również reprezentować udział w danym aktywie, np, w nieruchomości.
2. Jakie przedsięwzięcia mogą być stokenizowane?
Tokenizować można wszystko, ale to czy zrobimy to skutecznie i będzie to miało sens ‒ zależy głównie od czynników prawnych i regulacyjnych.
3. Jak stokenizować firmę?
Aby stokenizować firmę warto przestrzegać kilku zasad.
Analiza wstępna. Dokonaj analizy wstępnej, aby ocenić potrzeby finansowe Twojej firmy. Sprecyzuj cel na który chcesz zebrać pieniądze. Określ grupę docelową, konkurencję i rynek i zdecyduj, czy jest on wystarczająco perspektywiczny. Opisz swój biznes lub produkt i skonsultuj go z ekspertami sektora Blockchain.
Wybór rodzaju tokenizacji i formy prawnej emisji. Ważną kwestią jest wybór rodzaju tokenizacji blockchain i formy prawnej emisji. Dostępny jest szereg rozwiązań, m.in. ICO (initial coin offering), STO (security token offering) oraz ETO (equity token offering).
Ekonomia tokenowa. Następny krokiem jest określenie tzw. ekonomii tokenowej, definiującej rodzaj emisji. Składa się ona z szeregu elementów. Określ docelową, minimalną oraz maksymalną kwotę do zebrania w ramach emisji. Istotne jest rozeznanie z prawa gospodarczego. Dobierz odpowiednią jurysdykcję bądź kancelarię prawną, która poprowadzi Cię przez proces zakładania spółki i rachunku bankowego w danym kraju, mając na uwadze konkretne administracyjne wymagania. Zespół Nextrope współpracuje z kancelariami specjalizującymi się w tej tematyce, dzięki czemu nie musisz tracić czasu na szukanie najwyższej klasy prawników specjalizujących się w tokenizacji. Zdecyduj, w jakich walutach klienci mogą kupować tokeny. Czy będą to tylko kryptowaluty (określ jakie dokładnie) czy również waluty tradycyjne, tzw. fiat? Najczęstsze rozwiązania to ETH, BTC, USDC oraz USDT. W zależności od Twoich preferencji implementacja będzie bardziej lub mniej czasochłonna. Firmy nierzadko użyczają wykonanie tokenizacji na swojej infrastrukturze w ramach IEO (initial exchange offering). Takie podejście ma niestety spore ograniczenia i nie nadaje się do bardziej skomplikowanych prawnie rozwiązań. Zdecyduj, w ramach jakiego modelu będą funkcjonowały emitowane przez Ciebie tokeny. Dostępne opcje to standardowy ERC20 lub względnie nowy format - ERC1400. Pierwsza z nich gwarantuje, że tokeny nie będą różnić się od siebie pod żadnym względem. Druga natomiast sprawia, że tokeny są niezamienne (ang. non-fungible). Tokeny mogą być zgrupowane w tzw. partycje, gdzie każdej można zdefiniować osobne poziomy uprawnień do tokenów w niej zawartych. Określ, jakie korzyści da zakup Twoich tokenów nabywcom oraz jak duży obieg tokenów zostanie wytworzony na rynku. Rozpocznij współpracę z doradcą podatkowo-finansowym, który od strony prawnej opracuje dla Ciebie najbardziej optymalne konstrukcje finansowe. W Nextrope współpracujemy z wieloma doradcami i chętnie Cię z nimi połączymy.
KYC/AML. Zadbaj o procesy KYC (Know Your Customer) i AML (Anti-Money Laundering). Są to dwa kluczowe elementy w całym procesie tokenizacji. Pierwsza z nich jest procedurą prawną, obligującą podmioty prawne (w tym przypadku Twoją firmę) do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania prawdziwych oraz trafnych informacji wymaganych do przyjmowania środków zainteresowanych Twoją firmą nabywców. Druga natomiast oznacza podjęcie działań weryfikujących pochodzenie otrzymywanych środków. W tym procesie pomóc może raport ekonomiczno-rynkowy inBillo.
Twoje potrzeby i oczekiwania. Przedyskutuj z zespołem specjalistów, jaki zakres usług technologicznych, prawnych, doradczych potrzebujesz.
White Paper projektu. Stwórz w pełni kompleksowy White Paper swojego projektu, w oparciu o rady zespołu ekspertów. Pamiętaj, aby dokładnie opisać opracowaną ekonomię tokenową.
Kampania marketingowa. Po skompletowaniu części technicznej, opracuj i rozpocznij kampanię marketingową. Zadbaj o odpowiedzialne podejście do marketingu (polecamy skorzystanie z serwisu DMSales automatyzującego sprzedaż).
Dalszy rozwój. Zazwyczaj po zakończeniu emisji tokenów Twojej firmy nastąpi koniec monitoringu ze strony zespołu dostarczającego rozwiązania technologiczne. Nie dopuść, aby taka sytuacja miała miejsce w Twoim przypadku. Zadbaj o dalszy rozwój oraz długofalowy rozwój swojego produktu, a także kontaktu ze społecznością, aby kontynuować powiększanie możliwości i zasobów Twojej firmy.
4. Ile kosztuje tokenizacja?
Zakres cenowy zawsze pozostaje uzależniony od indywidualnych potrzeb danego projektu. Najczęściej będzie to zakres od 20 tys. do nawet 70 tys. zł – koszt determinowany jest tym, jakie usługi okażą się niezbędne. Tutaj chodzi w szczególności o sporządzenie whitepaper, zakładanie spółek i w tym zagranicznych, przygotowanie znaków towarowych dla danego podmiotu, napisania regulaminu i umowy SAFT, dokumentacji AML, wniosków interpretację do KNF czy interpretację podatkową oraz wielu innych. Pod względem prawnym tokenizacja nie jest szczególnie droga. Niestety IT jest zdecydowanie bardziej kosztowne.