Ludzie przenoszą coraz więcej sfer życia do świata wirtualnego. To samo tyczy się procesów biznesowych dotyczących wymiany aktywów w różnej postaci. Pomimo skostniałego systemu handlu majątkiem technologia blockchain umożliwia nowoczesne zarządzanie środkami finansowymi i elastyczne formy sprzedaży i zakupu w sieci. Co warto wiedzieć na jej temat?
Od kilku lat panuje trend na cyfryzację wszystkich możliwych składników mienia. Stało się to szczególnie popularne w dobie pandemii (po nałożeniu ograniczeń w przemieszczaniu się i kontaktach z partnerami biznesowymi). Odpowiedzią na te potrzeby jest tokenizacja w technologii blockchain, która pozwala na swobodną wymianę w sieci. W sierpniu 2021 roku płatności na rynku NFT osiągnęły wartość 1 mld USD, a w całym 2020 roku wynosiły 100 mln USD. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym aspektom tworzenia tokenów.
Czym są tokeny?
Tokenem możemy nazwać cyfrowe potwierdzenie własności danej rzeczy lub jej części. Dzięki tokenom możemy w sposób bezpieczny zarządzać składnikami mienia, pomijając przy tym systemy bankowe lub inne instytucje, które świadczą usługi zapewniające bezpieczeństwo transakcji. Takie pominięcie jest możliwe poprzez uwiarygodnianie dokumentów i potwierdzenia wykonania woli na twardych nośnikach, których nie da się zmienić lub skopiować.
Tworzenie tokenów opiera się na technologii blockchain, która udostępnia dane o wszystkich utworzonych tokenach w sieci, więc dane są transparentne i dostępne dla wszystkich. Dzięki smart kontraktowi, czyli elektronicznej umowie, użytkownik może sam się zweryfikować i uwiarygodnić w sieci. Jest to proste i umożliwia korzystanie ze zdecentralizowanych płatności. Opieranie się na podpisie cyfrowym zapewnia także bezpieczeństwo transakcji.
Tokenizacja polega na przypisywaniu konkretnym aktywom wartości w sieci. Są one przypisywane do jednego właściciela i nie ma możliwości dysponowania nim bez jego wiedzy. Tokeny zatem są jednostką wartości, która pozwala na wymianę handlową z innymi uczestnikami rynku. Tokenizacji podlega coraz szersza grupa aktywów. Obecnie mogą to być:
- papiery wartościowe,
- nieruchomości,
- dzieła sztuki,
- dobra luksusowe.
To, czego będzie dotyczył dany token zależy jedynie od woli tworzącego, nie ma ograniczeń w tej kwestii.
W czym mogą pomóc tokeny?
Tokenizacja w technologii blockchain niesie za sobą trzy zasadnicze plusy, które wyróżniają ją na tle standardowych rozwiązań. Są to:
- Pominięcie instytucji, która ocenia wiarygodność: pozwala to na skrócenie czasu oczekiwania na zatwierdzenie transakcji, umożliwia bezpośredni kontakt między zainteresowanymi stronami (wszyscy uczestnicy mają dostęp do całości transakcji).
- Rozwinięty monitoring czynności: wszyscy uczestnicy rynku mogą na bieżąco kontrolować cenę swoich aktywów oraz ich historię.
- Zapewnienie płynności finansowej poprzez zdecentralizowane płatności: uniezależniając się od publicznych instytucji finansowych, nie narażamy się na skutki wywołane ich błędnymi decyzjami,
W skrócie można stwierdzić, że tokeny poprawiają bezpieczeństwo i płynność finansową podmiotu korzystającego ze zdecentralizowanych instrumentów finansowych. To dlatego społeczeństwo coraz chętniej sięga po takie rozwiązania. Szacuje się, że na świecie już 330 mln osób posiada portfel kryptowalutowy. Dzieje się tak, ponieważ współczesny system finansowy wyklucza mniejszych inwestorów z rynku. W systemie blockchain każdy może zarówno pozyskać, jak i ulokować kapitał. Pozwala to na dynamizację gospodarki w wielu jej dziedzinach.
Tokenizacja w blockchain a bezpieczeństwo
Elementem, który jest podstawą technologii blockchain są smart kontrakty. Dzięki nim system jest zaufany i eliminuje wszystkie niebezpieczeństwa występujące w tradycyjnych relacjach handlowych. Ciekawe jest to, że obawy związane z tworzeniem tokenów to głównie zastrzeżenia co do zabezpieczenia takich form transakcji. Nie są one jednak zasadne. Na przykładzie Bitcoina można stwierdzić, że dobrze zaprojektowany blockchain jest w 100% bezpieczny.
Przez blockchain bitcoinowy przeszły już transakcje o wartości setek miliardów dolarów. I ani ułamek z nich nie został sfałszowany, ani utracony.[1]
Podstawowym założeniem technologii blockchain jest niezmienność zapisanych danych. Nikt nie jest w stanie modyfikować kodu w taki sposób, żeby ktoś został pozbawiony swoich aktywów. Takie założenie jest istotne w takich gałęziach gospodarki jak finanse lub administracja państwowa, które są szczególnie narażone na uzyskanie błędnych danych.
Jak kontrolować wiarygodność kontrahentów?
Prowadząc przedsiębiorstwo, należy kierować się zasadami pozwalającymi na prawidłowe funkcjonowanie na rynku. Podstawowym problem współczesnych firm jest brak płynności finansowej, która może doprowadzić przedsiębiorcę do upadku. Główne czynności, które należy wykonać, by zapobiec ryzyku wystąpienia zatoru płatniczego to:
- windykacja online,
- monitoring kontrahentów,
- korzystanie ze zdecentralizowanych finansów.
Wszystkie powyższe czynności mogą być wspomagane przez technologię blockchain. Dzięki niej mamy szeroki dostęp do weryfikacji każdego partnera biznesowego. Opierając się na smart kontraktach, możemy zweryfikować druga stronę, uzyskać zabezpieczenie przed oszustwem i zdecydować, czy chcemy nawiązać współpracę z danym podmiotem. Żadne z dotychczasowych źródeł wiedzy nie daje tak pełnego obrazu drugiej strony.
Dodatkowo opierając się na danych zewnętrznych otrzymanych przez InBillo, można rzetelnie wykonać ocenę wiarygodności kontrahenta. Z tego powodu zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy kompleksowo Cię wspomogą przy kontakcie z technologiami blockchain.
[1] Podstawy korzystania z walut cyfrowych, Krzysztof Piech