Weryfikacja kontrahenta czy warto ją robić, a może lepiej podpisać umowę i zyskać kolejnego klienta? Czy przed udzieleniem odroczonej płatności warto sprawdzić czy dana firma jest wypłacalna? Przecież już wcześniej opłaciła nam 2 faktury! A może dopytując w ten sposób zepsujemy relacje jakie mamy z klientem? Mając klienta często zapominamy, że tego klienta również należy monitorować. Sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie, dlatego warto mieć na uwadze, by systematycznie monitorować sytuację finansową biznesowego partnera.
Dlaczego warto weryfikować kontrahenta?
Prawidłowo zrobiona weryfikacja partnera biznesowego zwiększy zapobiegnie problemów z regulowaniem płatności, pozwoli bezpiecznie udzielić odroczonej płatności. Biznes wiąże się z ryzykiem finansowym, a podejmowanie współpracy z nowym podmiotem wymaga decyzji, czy jest się w stanie to ryzyko ponieść. Nie możemy tu pozwolić sobie na naszą intuicję czy dobre przeczucia. W biznesie bazujemy na matematycznych konkretach i chłodnych kalkulacjach.
Przed takimi i wieloma innymi pytaniami staje każdy przedsiębiorca. Rok 2022 stawia przed firmami nowe wyzwania. Wejście polskiego ładu, kolejna fala pandemii, większe ceny, inflacja, jest to ciężki okres dla firm. Eksperci przewidują, że utrzymanie płynności finansowej będzie jednym z większych zmartwień przedsiębiorców w 2022 roku.
Zadłużenie polskich przedsiębiorców
Polskie firmy mają do odzyskania 58,4 mld zł z czego aż 11,7 mld to zadłużenia przedsiębiorców. Jak podaje KRD najwięcej zaległości wobec swoich kontrahentów mają jednoosobowe działalności gospodarcze. Średnio każda z nich jest zadłużona na ok 35,2 tys. zł.
Dlatego tak istotnym elementem zarządzania środkami finansowymi jest prawidłowa weryfikacja kontrahenta biznesowego. Pozwala to zachować płynność finansową, wskaże komu można bezpiecznie udzielić kredytu kupieckiego. Dzięki odpowiedniej weryfikacji unikniemy zatorów płatniczych Zadaj sobie pytanie: „czy mam czas, by weryfikować każdego partnera biznesowego?”.
Jeśli chciałbyś sprawdzić jego możliwość płatniczą, dojrzałość organizacyjną, rozwój techniczny czy opinie na jego temat w Internecie. Prowadząc firmę, rozwijając ją, analizując skuteczność procesów, kontrolując sprzedaż ciężko znaleźć czas na sprawdzenie każdego biznes partnera. Realnie rzecz biorąc jest to niemożliwe przy większej ilości klientów.
Szybka i skuteczna weryfikacja kontrahenta
Z pomocą przychodzą technologie takie jak InBillo posiadające algorytm do analizy kontrahentów. Pracujemy nad tym, by zabezpieczyć przedsiębiorców, dzięki rzetelnym informacjom zawartym w jednym raporcie, który po zamówieniu jest generowany na gorąco przy użyciu aktualnych danych. Nasze źródła są aktualizowane na bieżąco, algorytm uczy się przetwarzać je w coraz krótszym czasie. Inbillo zbiera w jednym miejscu dane z ponad 120 źródeł, dzięki czemu badanie wiarygodności kontrahenta jest właściwym narzędziem do oceny firmy przed zawarciem transakcji.
Raport przetwarza dane z rejestrów gospodarczych między innymi takich jak:
- CEIDG – integracja z Hurtownią Danych Biznes.gov.pl. Sposób uruchamiania – codziennie pobierane zmiany z dnia poprzedniego
- KRS – aktualizacja codzienne
- REGON – codzienne monitorowanie zmian
- TERYT
- GIS
- Weryfikacja rejestru VAT
- Rejestr VAT UE
- Rachunki bankowe – pobierane z rejestru VAT
- Jeśli znamy domenę, szukamy w LinkedIn
- Dodatkowo posiłkujemy się danymi pozyskanymi przez DBMS w toku współpracy z innymi podmiotami
- Giełdy długów
- Przyznane dotacje
- Analiza strony internetowej
- Opinie w Internecie
Odpowiadając na pytanie zadane na wstępie artykułu.
Weryfikacja kontrahenta czy warto ją robić, a może lepiej podpisać umowę i zyskać kolejnego klienta?
Odpowiadamy: zdecydowanie warto i należy to zrobić z wyjątkową starannością. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż gasić pożary gdy jest już za późno!