Numer Identyfikacji Podatkowej to jeden z najbardziej znanych sposobów na sprawdzenie firmy potencjalnego kontrahenta. Współpraca z nowym podmiotem może być bardzo ryzykowna, dlatego musisz pamiętać o zachowaniu należytej staranności przed podpisaniem umowy. Dzięki weryfikacji kontrahenta możesz zdobyć wiele cennych informacji o statusie finansowym firmy. Informacje te pozwolą Ci ocenić, czy potencjalny kontrahent będzie dobrym partnerem biznesowym. Zatem, jak sprawdzić firmę po numerze NIP oraz po co dokonuje się weryfikacji przed podpisaniem umowy z nowym kontrahentem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Czym jest numer identyfikacji podatkowej - podstawowe informacje
Jest to dziesięciocyfrowy kod, nadawany wszystkim podatnikom. Po zmianie przepisów w 2011 roku osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą identyfikować się swoim numerem PESEL. Numer identyfikacji podatkowej jest nadawany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Pierwsze trzy cyfry NIP-u oznaczają kod urzędu podatkowego, w którym został nadany. Kolejnych 6 cyfr jest nadanych w losowej kolejności. Natomiast ostatnia 10 cyfra to tak zwana cyfra kontrolna. Dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu wszystkie numery identyfikacyjne różnią się od siebie.
Kto musi posługiwać się NIP?
NIP jest numerem identyfikacji podatkowej, zgodnie z tym muszą go posiadać :
płatnicy składek ubezpieczeniowych,
osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, ale na podstawie innych ustaw są podatnikami,
osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub płacące podatek VAT.
Jak sprawdzić kontrahenta?
Za pomocą numeru NIP każdy podmiot gospodarczy będący czynnym podatnikiem VAT jest bardzo łatwy do identyfikacji. Weryfikacja statusu NIP jest dobrą metodą na zobaczenie czy dana firma istnieje. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej potencjalnego kontrahenta informacje sprawdzisz w ogólnodostępnych bazach danych takich jak
W bazie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) sprawdzisz kontrahenta, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub, będącego wspólnikiem spółki cywilnej. W rejestrze znajdziesz dane podstawowe: nazwa firmy, NIP, REGON, imię i nazwisko, adres oraz dane kontaktowe.
Krajowy Rejestr Sądowy posłuży ci, aby sprawdzić firmę zarejestrowaną jako spółka handlowa (na przykład spółka jawna, partnerska komandytowa lub z ograniczoną odpowiedzialnością). Dzięki sprawdzeniu danych w KRS dowiesz się, czy dany podmiot ma jakieś zaległości skarbowe lub celne, jaki jest sposób reprezentacji oraz wysokość kapitału zakładowego. Możesz również złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wydanie zaświadczenia, że twój kontrahent nie został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych.
Jeżeli szukasz informacji na temat sytuacji finansowej, jaką ma dana firma skorzystaj z biura informacji gospodarczej. BIG wspiera przedsiębiorców w zakresie prewencji oraz zarządzania należnościami.
Nawiązując współpracę z nowym kontrahentem, sprawdź informacje na jego temat na białej liście rejestru VAT. Wykaz podatników VAT posłuży ci do sprawdzenia, czy dana firma jest obecnie czynnym podatnikiem VAT-u, datę rejestracji lub wykreślenia oraz liczbę posiadanych rachunków bankowych, potwierdzonych przez szefa krajowej administracji skarbowej.
Jeśli masz zamiar zidentyfikować podmiot prowadzący działalność gospodarczą na zagranicznym rynku, możesz skorzystać z systemu VIES. Jest to unijny odpowiednik wyszukiwarek dostępnych na polskim rynku. Sprawdzenia własnego numeru identyfikacji podatkowej, dokonasz przez złożenie wniosku we właściwym urzędzie skarbowym. Weryfikacji kontrahenta dokonasz również poprzez jego stronę internetową, media społecznościowe oraz opinie dostępne w internecie.
Jednak jest to bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie, aby sprawdzanie firmy stało się proste i szybkie powstał nasz raport ekonomiczno-rynkowy inBillo, w nim zawarte są wszystkie powyższe informacje a nawet więcej o czym przeczytasz w innych naszych wpisach na blogu.
Sprawdzanie działalności gospodarczej po NIP - w jakim celu się to robi?
Masz zamiar rozpocząć nową współpracę, ale nic nie wiesz o potencjalnym partnerze biznesowym? Weryfikacja kontrahenta to pierwsze, co musisz zrobić przed podpisaniem z nim umowy. Zanim zaczniecie współpracę sprawdź jak najwięcej informacji na jego temat. Sprawdzenie wiarygodności firmy może przynieść ci wiele korzyści:
zabezpieczenie przyszłości finansowej twojego przedsiębiorstwa,
ochrona wizerunku,
czy też budowa przynoszących sukcesy relacji biznesowych.
Podejmując współpracę z nieuczciwym kontrahentem narażasz się na problemy prawne, ekonomiczne oraz wizerunkowe. Współpraca z podmiotem spoza białej listy VAT naraża cię na ryzyko odpowiedzialności solidarnej, za jego zobowiązania podatkowe. Ogólnodostępne bazy danych takie jak np. krajowe biuro informacji gospodarczej umożliwiają szybkie znalezienie potrzebnych informacji, a jedyne co będzie Ci potrzebne do weryfikacji to numer NIP twojego kontrahenta. Dzięki temu unikniesz transakcji z nierzetelnymi oraz niewypłacalnymi partnerami biznesowymi. Wstępna weryfikacja kontrahenta może uratować podmioty gospodarcze przed utratą płynności finansowej oraz zmniejszyć ryzyko powstania zatoru płatniczego. Dzięki wstępnej weryfikacji danej firmy zabezpieczysz się przed odpowiedzialnością podatkową oraz ułatwisz sobie wykazanie przed kontrolą urzędu skarbowego zachowanie należytej staranności.