Z artykułu dowiesz się co oznacza pojęcie „raj podatkowy” oraz jakie kraje są określane tym mianem, a także jakie zmiany legislacyjne przyniosła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Dnia 25 października 2022 r. w życie weszła ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacje, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę dotyczą zmiany przepisów o CIT, a także zmiany przepisów o PIT. Szczególnie ważne, są zmiany w zakresie współpracy z krajami z rajów podatkowych. Gdy masz do czynienia z takimi transakcjami, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiednich warunków rynkowych, a także odpowiedniego dokumentowania.
1. Czym są transakcje rajowe?
Po pierwsze należy wyjaśnić pojęcie transakcji z krajami z rajów podatkowych.
Jak wskazuje art. 11k ust. 2a Ustawy o CIT, są to transakcji dokonywane z:
Podmiotem, który ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową lub,
Zagranicznym zakładem położonym na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
2. Obowiązujące zmiany legislacyjne:
Podniesienie progów dokumentacyjnych dla bezpośrednich transakcji rajowych
Nowelizacja z dnia 7 października 2022 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że w przypadku transakcji kontrolowanych z krajami z rajów podatkowych, polscy podatnicy są zobowiązani do sporządzania dokumentacji cen transferowych, gdy próg dokumentacyjny wynosi:
2 500 000 zł - w przypadku transakcji finansowej,
500 000 zł - w przypadku transakcji innej niż transakcja finansowa.
Jest to próg obowiązujący tak samo w przypadku transakcji rajowych, które są realizowane z podmiotami powiązanymi jak i z niepowiązanymi.
Obowiązki TPR
Znowelizowane przepisy wprowadzają zwolnienie z obowiązków TPR w przypadku transakcji w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu transakcji wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów prawnych.
Warto zaznaczyć, że za nieprzygotowanie lokalnej dokumentacji cen transferowych, niedołączenie do niej grupowej dokumentacji cen transferowych lub sporządzenie dokumentacji niezgodnie ze stanem rzeczywistym podatnik jest narażony na karę grzywny do 720 stawek dziennych.
Doprecyzowanie przepisów dotyczących stosowania zasad ceny rynkowej
Jak wskazuje ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych podmioty są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
W dniu 1 stycznia 2021 r. został zniesiony obowiązek stosowania zasady ceny rynkowej oraz obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych.
3. Czym są ceny transferowe?
Definicja ceny transferowej została przedstawiona w art.11a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od osób prawnych. Wskazuje ona, że cena transferowa jest rezultatem finansowym warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym ceną, wynagrodzeniem, wynikiem finansowym lub wskaźnikiem finansowym.
4.Czym jest raportowanie TPR?
Jest to zbiór danych dotyczących transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz przez podatników z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, czyli tzw. rajach podatkowych.
Jak wskazuje z art. 11t ust. 1 i 3 ustawy o CIT informacja o cenach transferowych TPR obejmuje raportowanie:
Transakcji kontrolowanych, które są objęte obowiązkiem sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz
Transakcji kontrolowanych, które są zwolnione z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n pkt 1-2 lub 10-12
5.Jakie kraje są zaliczane do rajów podatkowych?
Rozporządzenie ministra finansów z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wprost wymienia katalog krajów oraz terytoriów określanych mianem razu podatkowego.
Wśród krajów stosujących szkodliwą konkurencje rynkową są między innymi:
Księstwo Andory
Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią
Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej
Republika Malediwów
Księstwo Monako
Republika Panamy
Republika Seszeli
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych
Królestwo Tonga
Wspólnota Dominiki
Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
6.Dlaczego warto weryfikować kontrahenta z inBillo?
Zweryfikuj kontrahenta z inBillo i sprawdź, czy nie masz do czynienia z podmiotem z raju podatkowego. W raporcie w sekcji dojrzałość organizacyjna znajdziesz informacje dotyczące beneficjentów rzeczywistych powiązanych z firmą. Dane wyświetlą Ci się w tabeli, a jedną z rubryk będzie - kod kraju rezydencji.
Załóżmy, że wygenerowałeś/aś raport dla danej firmy i okazało się, że w rubryce dotyczącej kodu kraju rezydencji beneficjenta rzeczywistego wyświetla się np. MC (Monako). Jest to kod kraju określanego mianem raju podatkowego. Wszystkie kraje określane jako raje podatkowe sprawdzisz w wyżej wymienionym rozporządzeniu. Dzięki temu już powinieneś zdać sobie sprawę, że współpraca z takim kontrahentem jest ryzykowna.
Jako ciekawostka dodam, że w Polsce istnieje tylko jedna firma, która dopełniła obowiązku sprawozdawczego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, która posiada beneficjenta rzeczywistego, którego kraj rezydencji to Monako. Firma ta zajmuje się hurtową sprzedażą herbaty, kawy, kakao, a także przypraw. Działalność gospodarcza, gdzie jej beneficjent rzeczywisty powiązany z Księstwem Andory jest również tylko jedna na polskim rynku. Firma ta zajmuje się hurtową sprzedażą detaliczną wyrobów medycznych oraz ortopedycznych, która jest prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Natomiast firm z beneficjentami rzeczywistymi powiązanymi z Hongkongiem jest 5, z czego 33% ma niezarejestrowany status VAT. Przedsiębiorstwa te działają w różnych branżach między innymi są to: transport, organizacja religijna, telekomunikacja przewodowa oraz hotelarstwo.
Jako że jesteś przedsiębiorcą, musisz wiedzieć o obowiązku zachowania należytej staranności przy zawieraniu umowy z nowym parterem biznesowym. Dzięki wygenerowaniu raportu inBillo będziesz miał potwierdzenie swojego zgodnego z prawem zachowania oraz nie narazisz się na ryzyko odpowiedzialności za niezachowanie odpowiedniej staranności przed zawarciem transakcji.